Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Karel III. a královna Kamila na veřejnosti neudrželi slzy!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel III. a královna Kamila na veřejnosti neudrželi slzy!

Lenka Kučerová

9. června 2024 15:59

Královský pár

Svět si v těchto dnech připomíná 80. výročí vylodění v Normandii, jedné z nejvýznamnějších operací druhé světové války. Emotivní událost se neobešla bez slz.

Britský král Karel III. uctil 160 tisíc vojáků v Portsmouthu, odkud vypluli. "Shromáždili se podél těchto břehů, aby se vydali na misi, která zasadí úder za svobodu," řekl panovník a poděkoval všem, kteří obětovali tak mnoho s cílem získat vítězství.

"Všichni věděli, že je možné jak vítězství, tak neúspěch a nikdo nemohl znát svůj osud. O osm desetiletí později je téměř nemožné představit si emoce toho dne," dodal. Během Dne D přišlo o život přibližně 4 400 spojeneckých vojáků.

Král ani jeho manželka, královna Kamila, neudrželi slzy při emotivní vzpomínce veterána Erica Batemana, který se vylodil na pláži v Utahu. Sloužil na válečné lodi HMS Erebus.

"Tolik mužů a žen, včetně mého drahého přítele Freda, se ke mně přidalo, bohužel nepřežili," vzdal hold padlým kamarádům. "Příběhy o odvaze, odolnosti a houževnatosti, které jsme dnes a po celý život slyšeli, nás nemohou nedojmout. Inspirují nás a připomínají nám, za co vděčíme této velké válečné generaci," dodal král.

Zdůraznil, že je naší výsadou slyšet tato svědectví, ale náš úkol nemá být čistě pasivní. "Je naší povinností zajistit, abychom my a příští generace nezapomněli na jejich službu a obětavost při nahrazení tyranie svobodou."

Nejnovější zprávy