Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Karel III. je smrtelník! Co se stane, až britský král zemře?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel III. je smrtelník! Co se stane, až britský král zemře?

Andrea Malá

11. února 2024 19:33

Král Karel III. s královnou Camillou Britskou, princeznou Kate a princem Williamem

Britové se na začátku týdne dozvěděli, že králi Karlovi III. byla diagnostikována rakovina. Ihned vyvstala spousta otázek, média se zabývají i nejhorším možným scénářem. Panovník by navíc mohl ze zdravotních důvodů i abdikovat. Co by v takovém případě následovalo? 

Na úvod zdůrazněme, že to na abdikaci opravdu nevypadá. Palác informoval, že Karel III. se hodlá v co nejkratší možné době vrátit k plnění povinností. Během léčby za něj však ostatní členové královské rodiny budou zaskakovat zejména na veřejných akcích. Nejvíce toho bude mít na starosti následník trůnu.

Právě princ William by se v případě otcovy abdikace či smrti stal novým panovníkem. Jak připomněl Nový Čas, dalšími následníky jsou v následujícím pořadí princ George, princezna Charlotte, princ Louis, princ Harry a jeho děti Archie a Lilibet. 

Podle bývalého komorníka princezny Diany Paula Burrella je Karel III. připraven jednoho dne abdikovat. "Podle mě si král s královnou vyhradili na panování deset roků. Mají desetiletý plán, který 'kupuje' čas princi Williamovi, aby se na trůn připravil," řekl pro Express.

Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Karel III. v pondělí zahájil léčbu onkologického onemocnění.

"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované akce, přičemž se očekává, že ho zastoupí ostatní členové rodiny. Nicméně pokračuje ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání. 

Nejnovější zprávy