Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Legenda, na kterou se nezapomíná. Miro Žbirka (†69) by dnes oslavil narozeniny

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Legenda, na kterou se nezapomíná. Miro Žbirka (†69) by dnes oslavil narozeniny

Lenka Kučerová

21. října 2023 10:07

Miro Žbirka

Miro Žbirka, narozený 21. října 1952 ve slovenském městě Bratislava, byl jedním z nejvýznamnějších a nejuznávanějších hudebníků ve slovenské a české hudební historii. Hudbu tvořil s populárními rockovými skupinami, měl ale i úspěšnou sólovou dráhu, která ho katapultovala na vrchol československé hudební scény. Dnes by oslavil 71. narozeniny.

Miro Žbirka se poprvé dostal do povědomí veřejnosti v 70. letech 20. století, kdy se začal angažovat v hudebních skupinách. Jednou z jeho prvních kapel byla skupina Modus, kde hrál na bicí a zpíval. Modus byla velmi úspěšná na slovenské hudební scéně a jejich hity, jako "Sám s Děvčetem v Dešti" a "Big City," stále zůstávají klasikou slovenské rockové hudby.

Zásadním bodem v kariéře Mira Žbirky bylo jeho setkání s Marikou Gombitovou, talentovanou slovenskou zpěvačkou a skladatelkou. Tato spolupráce vedla ke vzniku několika hitů, včetně písně "Kľúčik od Kúpeľnej Štvorky," která se stala jedním z nejvýznačnějších hitů ve slovenské a české hudbě. Jejich hudební spojení zůstalo ikonické a je dodnes známé jako jeden z vrcholů československé pop music.

V 80. letech se Miro Žbirka rozhodl vydat se na sólovou dráhu a začal tvořit vlastní hudbu. Jeho sólová alba, včetně "Stôl zo štyrmi nohami" a "Balíček snov," se stala komerčními úspěchy a stvrdila jeho pozici v hudebním průmyslu. Písně, jako "Co bolí, to přebolí" a "Biely kvet," se staly hymnami generace a získaly si přízeň posluchačů nejen ve střední Evropě, ale i v dalších slovanských zemích.

Video: Miro Žbirka - Čistý svet | YouTube

Miro Žbirka nezůstal omezen pouze na slovenskou a českou hudební scénu. Jeho hudební talent a charizma ho přivedly i do mezinárodního povědomí. Spolupracoval s mnoha zahraničními hudebníky a umělci a účastnil se mezinárodních hudebních festivalů.

Žbirka zanechal trvalý vliv na slovenskou a českou populární hudbu. Jeho písně jsou dodnes velmi populární a mladší generace nacházejí inspiraci v jeho hudbě. Jeho texty jsou často melancholické a poetické, což mu získalo široké spektrum fanoušků.

Zpěvák zemřel před dvěma lety v listopadu ve věku 69 let. 

Nejnovější zprávy