Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Princ Harry vs Velká Británie: Je to můj domov! K odchodu nás přinutili, zaznělo u soudu

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Princ Harry vs Velká Británie: Je to můj domov! K odchodu nás přinutili, zaznělo u soudu

Lenka Kučerová

8. prosince 2023 19:15

princ Harry a Meghan Markle Video

V Velké Británii v posledních dnech proběhl jeden ze soudních procesů, ve kterých hraje hlavní roli princ Harry (39). Tomu se nelíbí rozhodnutí vlády, která mu zakázala policejní ochranu na Británie poté, co se vzdal své funkce v královské rodině. 

Princi Harrymu se nelíbí, že mu vláda odebrala ochranku poté, co se vzdal svých povinností člena královské rodiny. Proti tomuto rozhodnutí se odvolal a tak celý případ skončil u soudu. 

Toho se Harry osobně nezúčastnil, ale jeho právní zástupce přečetl prohlášení, které opět vzbudilo velký rozruch. Podle jeho slov byl totiž k tomuto kroku donucen, a tak by mělo být rozhodnutí zrušeno.

Harry podle serveru New York Post vzkázal, že Velká Británie je stále jeho domov. "Je to místo, kde chci, aby se mé děti cítily jako doma stejně jako v USA, kde žijí nyní. To však nelze, pokud je nelze v této zemi ochránit," uvedl. 

"Nemohu nechat mou manželku čelit takovému nebezpečí a díky mým zkušenostem nejsem ochoten vystavit nebezpečí ani sebe. Pro mou manželku i pro mě bylo velmi smutné, když jsme byli přinuceni vzdát se našich funkcí v královské rodině a opustit tuto zemi," doplnil princ Harry.

V právním sporu týkajícím se ochrany prince Harryho tvrdí jeho právnička Shaheed Fatimaová, že k odebrání ochranky došlo nezákonně a nespravedlivě. Fatimaová zdůraznila, že v tomto případě jde o právo na bezpečnost a ochranu jednotlivce, které by nemělo být narušováno.

Ochranný výbor RAVEC, odpovědný za schvalování ochrany členů královské rodiny a veřejných činitelů, podle ní nedodržel své vlastní zásady a nevysvětlil princovi, proč mu byla ochranka odebrána. Princ Harry má za to, že by mu měla být nadále poskytnuta státní ochrana kvůli možným hrozbám.

Britskou vládu v tomto případě zastupuje James Eadie, který tvrdí, že s princem bylo zacházeno adekvátně, a naznačuje, že Harry bude nadále občas zařazován mezi chráněné osoby. Soudce rozhodl, že většina procesu bude uzavřená, ale úvodní prohlášení bylo veřejné.

Harry měl původně nárok na policejní ochranu před odchodem z královské rodiny a Velké Británie, ale ministerstvo vnitra později rozhodlo o jejím odebrání a princovi neumožnilo si ji financovat ze svých prostředků. Od té doby se spoléhá na soukromou bezpečnostní agenturu, která však nemá dostatečné pravomoci.

Nejnovější zprávy