Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

Smutný rok pro královskou rodinu. Vévodkyni z Yorku našli zhoubný nádor

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Smutný rok pro královskou rodinu. Vévodkyni z Yorku našli zhoubný nádor

Veronika Jirásková

22. ledna 2024 6:34

Sarah Fergusonová

Pro členy britské královské rodiny se zdá, že jejich zdravotní problémy neustávají. Sarah Fergusonová, vévodkyně z Yorku a bývalá manželka prince Andrewa, nyní čelí nové situaci – byl jí diagnostikován zhoubný nádor na kůži. Toto zjištění přichází pouhý rok po její operaci rakoviny prsu.

Čtyřiašedesátileté Sarah, známé jako Fergie, bylo odhaleno maligní melanom během léčby rakoviny prsu. Lékaři provedli vyšetření mateřských znamének na doporučení dermatologa při rekonstrukční operaci prsu po předchozí mastektomii. Uvedla BBC. Zhoubný nádor kůže, který byl identifikován, patří mezi velmi agresivní formy rakoviny, a je klíčové odhalit ho včas, aby se zabránilo jeho metastázování.

​"Podstupuje další vyšetření, aby bylo zaručeno, že tato nemoc byla zachycena v raném stádiu,“ citovala jejího mluvčího BBC.  "Je jasné, že další diagnóza tak brzy po léčbě rakoviny prsu je pro vévodkyni nepříjemná, ale její nálada je stále dobrá," doplnil mluvčí.

Vévodkyně z Yorku otevřeně sdílí svůj boj s nemocí a vyzývá všechny, aby nezanedbávali vyšetření kůže. Po odhalení rakoviny prsu během běžného mamografického screeningu aktivně apeluje na ženy, aby neváhaly využít této diagnostické metody.

Sarah Fergusonová byla deset let provdaná za prince Andrewa a podobně jako on, byla považována za černou ovečku v královské rodině. Společně mají dvě dcery, princezny Beatrice a Eugenii. Kromě toho se angažuje v literatuře a napsala několik knih pro děti i dospělé, včetně svých pamětí.

Svou nemoc oznámila vévodkyně z Yorku pět dní poté, co královská rodina informovala o operaci princezny z Walesu a plánované operaci krále Karla III. Kate Middletonová prodělala operaci břicha, v nemocnici pobude dva týdny a na veřejnosti se objeví až kolem Velikonoc. Kensingtonský palác vyloučil, že se zákrok týkal rakoviny. Jeho Výsost pak tento týden čeká běžná operace zvětšené prostaty nezhoubného původu.

Nejnovější zprávy