Verstappen to znovu dokázal: V italské Monze pokořil nový rekord

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Nikola Horáková

3. září 2023 22:36

Max Verstappen

Max Verstappen ze stáje Red Bull na italské Monze, okruhu na kterém se píše historie motorsportu už 101 let, dnes pokořil nový rekord před domácími Tifosi. Ferrari slavilo aspoň s jedním autem na stupních vítězů.

Závod začal s dvacetiminutovým zpožděním, když se na rovince Rettifilo Centrale dostal potíže s vozem Júki Cunoda, a nebylo možné ho pouze odtlačit. Poškozený vůz týmu AlphaTauri musel být odvezen nákladním vozem. Teprve v 15:20 se piloti mohli vydat na třetí zaváděcí kolo, což vedlo ke zkrácení Grand Prix z 53. na 51. kol.

Carlos Sainz jr. měl výborný start a dokázal si udržet pozici před Maxem Verstappenem. Jejich rozestup však jen zřídka přesáhl jednu nebo dvě vteřiny. Jakmile bylo povoleno používání systému DRS, Verstappen začal intenzivně útočit. Bylo otázkou času, kdy Carlose před Variante del Rettifilo předjede. Nakonec kapituloval v 15. kole - přehnal nájezd, probrzdil a v táhlém oblouku Curva Biassono se Red Bull ocitl vedle Ferrari. Max si udržel před následující Variante della Roggia vnitřní stranu a nedal Španělovi šanci. Během dvou kol na něj najel propastných 3,8 vteřiny a jenom shoda neuvěřitelných okolností ho mohla připravit o rekordní desátý triumf v řadě. Ve 21. kole bez problémů vyměnil pneumatiky a jak sám informoval tým, vyhrál závod (tedy až na úvod) stylem "lážo plážo".

O show po zbytek závodu se postaralo Ferrari, kdy se týmoví kolegové zapojili do boje o třetí místo před domácím publikem, občas některé manévry Charlese Leclerca byli riskující, ale nakonec se Carlos Sainz probojoval na stupně vítězů a získal své první umístění na bedně v  letošní sezóně. "Proti Charlesovi to byl tvrdý boj, ale vždy s rozumem," zdůraznil Sainz.