Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdeléna

Zemřel druhý filmový Brumbál. Herec Michael Gambon se dožil 82 let

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Zemřel druhý filmový Brumbál. Herec Michael Gambon se dožil 82 let

Lenka Kučerová

28. září 2023 14:40

Michael Gambon

Ve věku 82 let zemřel britský herec Michael Gambon, který se proslavil rolí ředitele Brumbála ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Uvedl to deník The Guardian s odvoláním na vyjádření jeho  rodiny. 

Rodina herce, kterého britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře, informovala o jeho smrti a požádala o respektování soukromí. Gambon zemřel v nemocnici, kde byl hospitalizován kvůli zápalu plic. Jeho blízcí, včetně manželky Anne a syna Ferguse, byli při v posledních chvílích při něm.

Michael Gambon se narodil v Dublinu a později odešel za prací do Londýna. Začínal v ochotnickém divadle a brzy zazářil na profesionální scéně, zejména ve spolupráci s Laurencem Olivierem v Londýnském národním divadle Old Vic. Hereckou kariéru završil mnoha oceněnými filmovými a divadelními výkony.

Zahrál si například ve filmech jako "Gosford Park" nebo "Ospalá díra". Za svůj talent byl oceněn nominacemi na ceny Emmy a Zlatý glóbus, zejména za svou roli amerického prezidenta Lyndona Johnsona ve filmu "Cesta do války". V roce 1998 byl povýšen do šlechtického stavu za své význačné umělecké přínosy.

Michael Gambon se proslavil také díky svému ztvárnění ředitele Brumbála, kterého převzal po smrti Richarda Harrise. Ten hrál profesora Brumbála v prvních dvou dílech Harryho Pottera, ale v roce 2002 zemřel na rakovinu.

Michael Gambon si tuto ikonickou roli zahrál v dalších filmech série a získal si fanoušky po celém světě.  

Nejnovější zprávy