Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Zemřel O. J. Simpson (†76): Mnozí Američané dodnes nevěří v jeho nevinu!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Zemřel O. J. Simpson (†76): Mnozí Američané dodnes nevěří v jeho nevinu!

Andrea Malá

11. dubna 2024 17:16

O. J. Simpson

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

"Náš otec Orenthal James Simpson podlehl 10. dubna rakovině. Byl obklopen svými dětmi a vnoučaty. Jeho rodina vás v této chvíli žádá o respektování soukromí," uvedla rodina v prohlášení, o němž informovala stanice ABC News

Simpson byl hlavním aktérem ostře sledovaného procesu, v němž byl obžalován z vraždy exmanželky Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana. V říjnu 1995 ho porota soudu v Los Angeles obvinění zprostila.

Simpsonovi obhájci porotu přesvědčili, že případ v neprospěch obžalovaného z rasistických důvodů zmanipulovala policie. Mnozí z Američanů ale s výsledkem soudu nebyli spokojeni. V roce 1997 občanskoprávní rozsudek Simpsona uznal "odpovědným" za smrt obou lidí a nařídil mu vyplatit pozůstalým jako odškodné 33,5 milionu dolarů. Simpson ale svoji vinu vytrvale popíral.

V roce 2008 byl pak Simpson odsouzen ke 33 letům vězení za ozbrojené vniknutí do hotelového pokoje v Las Vegas a za únos dvou osob, které držely předměty spojené s jeho rodinou a sportovní kariérou. Kriminálního činu se dopustil se spolupachateli. V říjnu 2017 byl Simpson po devíti letech podmínečně propuštěn. K rozhodnutí příslušného výboru přispělo jeho dobré chování a přesvědčení, že bývalá hvězda amerického fotbalu nepředstavuje žádné riziko pro veřejnost.

Simpson účinkoval ve třech desítkách filmů (například Skleněné peklo, série Bláznivá střela či Přejezd Kassandra), uvažovalo se o něm také do hlavní role prvního dílu Terminátora. Rodák ze San Franciska od střední školy exceloval v americkém fotbalu, v NFL odehrál 11 sezon za Buffalo Bills (1969 až 1977) a San Francisco 49ers (1978 až 1979).

Nejnovější zprávy