Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 24. listopadu 2024

Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina

Hrůzný pohled na záplavy v Libyi: Celá města jsou pryč, tisíce lidí skončily v masových hrobech! Prohnalo se zde i tornádo

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Hrůzný pohled na záplavy v Libyi: Celá města jsou pryč, tisíce lidí skončily v masových hrobech! Prohnalo se zde i tornádo

Jana Procházková

14. září 2023 2:24

Záplavy a tornáda přinesl do Libye tropický cyklon Daniel. Mrtví skončili v masových hrobech

Silné deště v severovýchodní části Libye způsobily katastrofální protržení dvou velkých přehrad, což mělo za následek rozsáhlé záplavy, které postihly celé oblasti. Města se ocitla pod vodou, a mnoho lidí tragicky přišlo o život v důsledku těchto ničivých povodní. Více než 10 tisíc lidí je stále pohřešováno.

Ministerstvo vnitra libyjské východní vlády uvedlo, že po ničivých záplavách zemřelo nejméně 5 300 lidí a dalších 10 tisíc se stále pohřešuje. Jak uvádí CNN, přírodní katastrofa, která africký stát postihla, přišla po ničivých deštích. Dvě přehrady se neubránily tlaku vody, který se v nich vytvořil nevydržely hráze. Voda, která se z nich vylila, vzala vše s sebou. Podle dostupných údajů se jedná o nejničivější záplavy v historii Afriky.

Město Darna na východě země zasáhly nejhorší povodně. "Je to katastrofa. Jen ve městě se pohřešuje nejméně 6 tisíc lidí. Celé čtvrti města byly zaplaveny. Lidé se před přívaly vody neměli kam schovat," sdělil ministr zdravotnictví Othman Abduljalil. Čtvrtina města je pod vodou, nemocnice v Daru jsou bez elektřiny a nefunkční. Márnice jsou přeplněné.

Ve městech jsou mrtví lidé a nikdo je nemůže odvést. "Záchranáři a dobrovolníci se snaží dostat tato hnijící těla z ulic," říká Anas Barghathy, lékař a jeden z dobrovolníků v Gift Shopu. Jak uvádí BBC, v této nelehké práci jim mají pomáhat bagry, které hromadné hroby na hřbitovech plní mrtvými lidmi v pytlích.

Dramatické deště, které postihly několik měst na severovýchodě Libye, jsou důsledkem extrémně silného systému nízkého tlaku vzduchu. Tento systém předtím způsobil katastrofální záplavy v Řecku. Dne 11. září se tento systém přesunul do oblasti Středozemního moře a transformoval se v tropickou cyklónu Daniel. Tento vývoj byl ovlivněn netypickou teplotou vody ve Středozemním moři, která byla výrazně nad průměrem.

Klimatolog a vědec z univerzity v německém Lipsku, Karsten Haustein, vysvětlil, že teplejší voda nejen zvyšuje intenzitu srážek, ale také vytváří mohutné bouřkové mraky. Bohužel, místní obyvatelé nebyli dostatečně informováni o možnosti katastrofy a nedošlo k včasné evakuaci, i když existovalo riziko protržení hrází. Nedostatek přesných údajů o počasí a hladině moře dále zkomplikoval situaci.

Libye nebyla na takovou katastrofu připravena, a tato událost nemá v historii oblasti obdoby. Je však důležité si uvědomit, že se objevily určité nedostatky, které situaci ještě zhoršily, jak uvedla mluvčí Úřadu pro mimořádné situace, Alyová.

Podle mluvčího libyjské armády záplavy zasáhly města Al-Bajda, Al-Marj, Tobruk, Takenis, Al-Bajada a Battah a také východní pobřeží až po druhé největší město země Benghází, kde oblast zpustošilo mohutné tornádo. Nejméně 37 obytných budov skončilo v moři. Mnoho oblastí postižených povodněmi je kvůli nepřístupnému terénu stále odříznuto od světa.

Nejnovější zprávy