Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Na zahradě rodina hledala náušnici a našla daleko cennější poklad. Z doby Vikingů!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Na zahradě rodina hledala náušnici a našla daleko cennější poklad. Z doby Vikingů!

Jana Procházková

30. září 2023 5:32

Hledali naušnici a našli poklad z dob Vikingů

V Norsku na ostrově Jomfruland našla rodina pomocí detektoru kovů na zahradě vlastního domu artefakty z doby Vikingů. Informuje CBS News.

Pomocí detektoru kovů rodina Aasviků hledala chybějící náušnici, když narazila na několik starověkých předmětů, včetně přezky ve tvaru mísy, staré více než 1000 let.

Odborníci se domnívají, že artefakty byly použity při pohřbu vikingské ženy v devátém století na malém ostrově Jomfruland u jižního pobřeží Norska.

"Ostatky Vikingů byly nalezeny uprostřed zahrady pod velkým stromem," dodal odbor rady kulturního dědictví Vestfold a okresu Telemark.

Objev byl učiněn na malém ostrově Jomfruland

Objev byl učiněn pod velkým stromem uprostřed rodinné zahrady. Obrázek zveřejněný na sociálních sítích ukazoval sponu a přezku se složitými rytinami.

Odborníci věděli, že na ostrově existovaly osady staré stovky let, ale důkazy sahají až do středověku, zhruba před pěti až šesti sty lety.

Jeden z expertů uvedl, že přezka je stará více než 1000 let a pochází z let 780 až 850.

Úředníci pochválili rodinu Aasviků za to, že o svém vzácném objevu okamžitě řekla úřadům.
"Blahopřejeme rodině, která našla první bezpečný nález z doby Vikingů v Jomfrulandu," napsala na Facebooku rada kulturního dědictví Vestfold a okresu Telemark.

Kdo byli Vikingové?

Věk Vikingů se eviduje asi mezi lety 700 až 1100. Mnoho Vikingů opustilo své domovy ve Skandinávii a cestovalo na dlouhých lodích do jiných zemí, jako je Británie a Irsko.

Obyvatelé Británie nazývali útočníky Dány, ale přišli z Norska a Švédska a také z Dánska.
Jméno Viking pochází z jazyka zvaného stará norština. Znamená to „pirátský nájezd“. O lidech, kteří vyrazili proti těmto nájezdům na lodích, se říkalo, že „jedou na Vikingy“. Ale ne všichni Vikingové byli krvežízniví válečníci.

Někteří přišli bojovat, ale jiní se přišli pokojně usadit. Byli farmáři, chovali zvířata a pěstovali plodiny. Byli zruční v řemeslech a dělali krásné kovové a dřevěné řezbářské práce.

Nejnovější zprávy