Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 4. ledna 2025

Svátek slaví Diana, zítra Dalimil

Nezletilý chlapec z Německa nakoupil v Česku petardy. Po explozi přišel o prsty

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2025 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Nezletilý chlapec z Německa nakoupil v Česku petardy. Po explozi přišel o prsty

Lenka Kučerová

1. ledna 2025 20:59

Německá policie (Deutschen Polizei)

Příběh mladého Němce ze saské Pirny, který se během příprav na oslavy konce roku 2024 stal obětí nebezpečné zábavní pyrotechniky, je varováním pro všechny. Teenager si s kamarádem opatřil v Česku petardy DumBum, které jsou v Německu zakázané kvůli své vysoké nebezpečnosti. Jeden z těchto výbušných kousků se však rozhodl vyzkoušet, což mělo tragické následky. Kvůli explozi petardy v dlani utrpěl devastující poranění několika prstů.

Neštěstí se odehrálo během pokusu odpálit první petardu. Chlapec její účinky podcenil a nestačil ji včas odhodit. Exploze způsobila vážné zranění, které si vyžádalo okamžitý zásah záchranných složek. Mladík byl letecky transportován do fakultní nemocnice v Drážďanech, kde se lékaři pokoušejí zachránit maximum jeho poraněné ruky.

Jeho kamarád, šokován ničivými následky, dobrovolně odevzdal zbylé petardy policii. Právě petardy DumBum jsou dlouhodobě terčem varování německých kriminalistů, kteří upozorňují na jejich extrémní účinky a nebezpečí, které představují. Tyto petardy mají mnohem větší sílu než povolená pyrotechnika, což může vést k vážným zraněním, včetně ztráty prstů či končetin.

Saská policie zároveň varovala před používáním neschválené pyrotechniky, která nemá certifikaci CE. Takové výrobky často obsahují směsi nebezpečných látek, jež mohou způsobit fatální zranění, i když jsou malé. Podle mluvčí saské kriminálky, Silvainy Reicheové, mohou petardy velikosti obyčejné tužkové baterie (AA) mít zničující účinek, uvedl Blesk.

V reakci na podobné incidenty posilují němečtí policisté kontroly v pohraničí, a to jak uniformovanými hlídkami, tak tajnými agenty v civilu. Věnují se nejen kontrole dovážené pyrotechniky, ale také varování veřejnosti před její nesprávným použitím. Policie upozorňuje, že kromě zdravotních následků mohou neodborně použitá pyrotechnická zařízení způsobit škody na majetku či ohrozit životy jiných lidí. Náhrada těchto škod se může vyšplhat na tisíce eur.

Případ mladíka z Pirny je tragickým důsledkem ignorování varování a podcenění rizik. Jeho příběh je dalším důkazem toho, jak nebezpečné mohou být zakázané pyrotechnické výrobky, zejména pokud nejsou používány podle pravidel a s dostatečnou opatrností. 

Nejnovější zprávy