Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 17. dubna 2024

Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie

Pohonné hmoty rychle zdražují. Důvodem je hlavně slábnoucí koruna, zčásti také napětí v Rudém moři

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Pohonné hmoty rychle zdražují. Důvodem je hlavně slábnoucí koruna, zčásti také napětí v Rudém moři

Andrea Malá

15. února 2024 12:28

Ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,68 Kč, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. O 61 haléřů na litru se zvýšila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 37,78 Kč.

Paliva budou v nadcházejícím týdnu zdražovat v rozsahu kolem 50 haléřů. Důvodem je zejména oslabování koruny vůči dolaru. Koruna včera vůči dolaru znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od listopadu 2022. Kvůli tomuto oslabení tak ropa Brent v korunovém vyjádření zdražila od začátku letošního února o výrazných více než sedm procent, kterýžto nárůst prodejci pohonných hmot budou do svých cen ještě teprve plně zahrnovat.

Ropa však zdražuje i v dolarovém vyjádření. Od začátku února o 3,4 procenta. Takže její zdražení v dolarech není ani poloviční v porovnáním se zdražením v korunách.

Ropu zdražuje zejména pokračující napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně tankerů s ropou, což převážnou část plavidel nutí odklánět trasu, obeplouvají Afriku. Přeprava ropy se tak prodlužuje, tedy prodražuje. 

Nejnovější zprávy