Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 24. června 2024

Svátek slaví Jan, zítra Ivan

Pohonné hmoty zdražují a nadále zdražovat budou. Kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Pohonné hmoty zdražují a nadále zdražovat budou. Kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě

Andrea Malá

8. února 2024 9:35

Ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily o desítky haléřů. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla v průměru o 38 haléřů na 37,15 koruny za litr a cena nafty o 41 haléřů na 37,17 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny pohonných hmot jsou tak nyní nejvyšší od začátku loňského prosince.

Zdražování přitom nekončí. Na vině je slábnoucí koruna a také růst cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr jak v případě benzínu, tak nafty. Koruna vůči dolaru od začátku roku oslabila o poměrně výrazná 3,4 procenta.

Důvodem jsou sázky měnových obchodníků na rychlé snižování úrokových sazeb České národní banky. To přivře rozdíl v úrokové sazbě na koruně a na dolaru, což relativně snižuje atraktivitu koruny, tudíž ta tak slábne. Na dnešním zasedání by ČNB mohla snížit základní úrokovou sazbu až o 0,5 procentního bodu, přičemž americká centrální banka zahájí redukci svých sazeb dost možná až v druhé polovině letošního roku.

Roste ovšem také cena ropy Brent. Od začátku roku o 4,7 procenta. A to zejména v důsledku přetrvávajícího napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů, takže ta tak musí obeplouvat celou Afriku, což ropu nakonec prodražuje. A také paliva.

Takže například cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu vyokočila v přepočtu do korun od začátku letoška poměrně razantně, o takřka dvacet procent. Část tohoto nárůstu čerpadláři v Česku do svých cen teprve ještě promítnou, právě i v příštím týdnu. 

Nejnovější zprávy