Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Putin „pravděpodobně“ nenařídil Navalného smrt, věří americké agentury

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Putin „pravděpodobně“ nenařídil Navalného smrt, věří americké agentury

Jana Procházková

27. dubna 2024 16:36

Alexej Navalnyj

Americké zpravodajské služby konstatovaly, že šéf Kremlu Vladimir Putin pravděpodobně nenařídil, aby opozičního lídra Alexeje Navalného v únoru zabili v trestanecké kolonii. V sobotu o tom s odvoláním na americký deník The Wall Street Journal (WSJ) informovala agentura Reuters.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků Kremlu. Podle ruských úřadů zemřel 16. února v trestanecké kolonii IK-3, známé také pod názvem Polární vlk. Podle oficiální verze zemřel přirozenou smrtí. Navalného spolupracovníci jsou přesvědčeni, že ho zavraždili. Toto tvrzení chtějí podložit i důkazy.

EU a USA přímo obvinily Rusko z Navalného smrti a směřovaly k uvalení nových sankcí na Kreml.

Americké zpravodajské služby se však domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin „pravděpodobně“ nenařídil, aby byl v únoru v této arktické věznici zabit opoziční vůdce Alexej Navalnyj, jak uvedl v sobotu Wall Street Journal.

WSJ však v sobotu uvedlo, že několik amerických agentur, včetně Ústřední zpravodajské služby, Kanceláře ředitele národní rozvědky a zpravodajské jednotky amerického ministerstva zahraničí  souhlasí s tím, že Putin pravděpodobně nenařídil Navalného smrt „v tu chvíli“, s odkazem na lidi znalé věci.

Že by Putin nebyl informován? To je směšné

Podle zprávy WSJ sdílely americké zpravodajské služby hodnocení s některými evropskými zpravodajskými agenturami. Někteří evropští bezpečnostní činitelé však „zůstávají skeptičtí“, že Putin nehrál přímou roli v Navalného smrti, s ohledem na jeho pevné sevření Ruska.

Americké hodnocení je „založeno na řadě informací, včetně některých tajných zpravodajských informací, a analýze veřejných faktů, včetně načasování jeho smrti a toho, jak to zastínilo Putinovo znovuzvolení,“ uvedl WSJ. 

Spojenec a vysoce postavený poradce Navalného Leonid Volkov řekl deníku WSJ, že „myšlenka, že by Putin nebyl informován a neschvaloval zabití Navalného, ​​je směšná“.

Úřad ředitele národní zpravodajské služby, který dohlíží na americké zpravodajské služby, podle zprávy WSJ odmítl záležitost komentovat.

Kreml opakovaně popřel jakékoli účast státu na smrti Navalného. Putin ji v březnu označil za nešťastnou a řekl, že byl připraven politika vydat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. I Navalného spojenci tvrdili, že se taková jednání vedly.

WSJ citující nejmenované představitele obeznámené se záležitostí napsal, že americké tajné služby dospěly k závěru, že Putin pravděpodobně nenařídil, aby Navalného v únoru zabili.

Washington však podle deníku Putina nezbavil celkové odpovědnosti vzhledem k tomu, že Navalnyj byl terčem ruských úřadů několik let. Ve vězení si odpykával 19letý trest odnětí svobody za „extremismus“, což Západ považoval za politicky motivované obvinění.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v sobotu řekl, že zprávu WSJ viděl.

"Neřekl bych, že je to vysoce kvalitní materiál, který si zaslouží jakoukoli pozornost," řekl Peskov podle ruských médií. 

Navalného zadrželi a vzali do vazby v lednu 2021 - v den jeho návratu návratu z Německa, kde se zotavoval po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z pokusu o otrávení obvinil Kreml, ten to popřel.

Agentura Reuters ve své zprávě upozornila, že nemůže nezávisle ověřit tvrzení, která zazněla v článku amerického deníku. WSJ se v něm odvolával na zdroje, podle nichž byly závěry amerických tajných služeb „široce akceptovány v rámci zpravodajské komunity a shodly se na nich i několik amerických agentur včetně Úřadu zpravodajské služby (CIA)“.

Závěry podle zdrojů vycházely z množství informací včetně utajovaných zpravodajských údajů iz analýzy veřejně známých faktů, mezi něž patří načasování Navalného smrti a to, jak zastínila březnové prezidentské volby v Rusku.

Nejnovější zprávy