Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdeléna

Rusko dopadlo teroristy, k útoku se hlásí ISIS! Tragická bilance se ještě zhoršila

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Rusko dopadlo teroristy, k útoku se hlásí ISIS! Tragická bilance se ještě zhoršila

Andrea Malá

23. března 2024 10:30

Crocus City Hall v plamenech po teroristickém útoku. (22.3.2024)

Rusko v sobotu oznámilo zadržení osob podezřelých z provedení pátečního teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, který si vyžádal desítky mrtvých a zraněných. Ruské úřady naznačují, že útočníci měli namířeno na Ukrajinu. K odpovědnosti za útok se však otevřeně hlásí islamisté. I podle amerických tajných služeb jej provedl Islámský stát. 

V souvislosti s pátečním útokem bylo zadrženo celkem jedenáct lidí, uvedla AP s odvoláním na zprávy ruských agentur. Čtveřice zadržených se podle ruského vyšetřovacího výboru přímo zapojila do útoku. Policie je vypátrala v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy nedaleko hranic s Ukrajinou, zdůraznila ruská státní média. 

K odpovědnosti za útok se nicméně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ačkoliv Moskva zatím o jejím zapojení do incidentu oficiálně mlčí. AP každopádně napsala, že americké tajné služby podle jejího zdroje potvrzují, že za tragédii jsou zodpovědní islamisté. 

Washington v uplynulých týdnech získal informace o tom, že Islámský stát plánuje útok v Moskvě, přičemž je předal ruským činitelům. Americké velvyslanectví už před dvěma týdny varovalo své občany, že v Rusku hrozí teroristický útok.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv už v pátek na sociální síti napsal, že pokud se prokáže, že jsou za útok zodpovědní "teroristé kyjevského režimu", musí být všichni nalezeni a zlikvidováni, a to včetně státních činitelů. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Kyjev nemá s útokem nic společného. 

Do budovy Crocus City Hall v pátek vtrhla skupina útočníků s automatickými zbraněmi a zahájila palbu v lobby a následně i v koncertním sále. Došlo také k explozi, která způsobila rozsáhlý požár. Lokalizovat se jej podařilo kolem jedné hodiny v noci.

Ruský vyšetřovací výbor uvedl, že teroristický útok nepřežilo více než 60 lidí. Hospitalizováno bylo 115 osob, včetně pěti dětí. Šest desítek zraněných je v závažném stavu. Ruský prezident Vladimir Putin byl o neštěstí informován. 

Nejnovější zprávy