Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 20. ledna 2025

Svátek slaví Ilona, zítra Běla

Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Přejmenuje Mexický záliv

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2025 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Přejmenuje Mexický záliv

Lenka Kučerová

20. ledna 2025 15:55 | Aktualizováno: 20. ledna 2025 19:44

Donald Trump složil prezidentskou přísahu Video

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

Video: Inaugurace Donalda Trumpa | YouTube

Hlavní události dne započaly hudebními vystoupeními a úvodními proslovy na pódiu umístěném na západním trávníku u Kapitolu. Následoval klíčový moment ceremoniálu: složení přísahy Trumpa a jeho viceprezidenta Vance, po kterém Trump pronesl inaugurační projev, ve kterém představil své cíle na následující čtyři roky.

Trump zmínil dopady přírodních katastrof, které zasáhly různé části Spojených států. Hovořil o hurikánu v Severní Karolíně a požárech v Kalifornii, přičemž zdůraznil, že požáry zasáhly i ty nejbohatší a nejvlivnější, z nichž někteří jsou přítomni v Kapitolské rotundě. „Nemají už domov. To je zajímavé,“ poznamenal Trump směrem k publiku.

Dále kritizoval americký zdravotní systém, který podle něj selhává v dobách krizí, přestože na něj USA vynakládají více peněz než kterákoliv jiná země. Kromě toho ostře odsoudil vzdělávací systém, který prý „učí naše děti, aby se styděly samy za sebe“. Zdůraznil, že všechny tyto problémy se začnou měnit již ode dneška, a to rychle.

V pokračování projevu prohlásil, že získal mandát k „úplnému a totálnímu zvrácení“ toho, co nazval „strašnou zradou“ vládnoucí elity vůči americkému lidu. Slíbil, že Američanům vrátí „jejich víru, jejich bohatství, jejich demokracii a jejich svobodu“. „Od této chvíle je konec úpadku Ameriky,“ uvedl Trump. 

Během svého projevu Trump také kritizoval administrativu bývalého prezidenta Joea Bidena. "Máme vládu, která není schopna zvládnout ani jednoduchou krizi doma, zatímco se zároveň zaplétá do nekonečného seznamu katastrofických událostí v zahraničí," řekl Trump.

Dalšími oblastmi, na které se zaměřil, byla imigrace. Zmínil, že vláda "nechrání naše vynikající, zákony dodržující občany, ale poskytuje útočiště a ochranu nebezpečným zločincům". Dále prohlásil, že USA vynakládají neomezené prostředky na obranu cizích hranic, ale odmítají chránit americké hranice a, co je důležitější, vlastní obyvatele.

V projevu také uznal, že mnoho lidí přišlo o domovy kvůli požárům, které v posledních týdnech postihly Los Angeles. Uvedl, že požárníci čelili silným větrům, které požáry šířily rychleji a ztěžovaly jejich uhašení. "Požáry zuří přes domy a komunity, dokonce zasáhly i některé z nejbohatších a nejmocnějších lidí v naší zemi, z nichž někteří jsou právě teď tady. Již nemají domov," poznamenal Trump. "To je zajímavé. Ale nemůžeme to dovolit," dodal.

Poté prohlásil, že dnešek, 20. ledna 2025, je "dnem osvobození". "Doufám, že naše nedávné prezidentské volby budou pamatovány jako největší a nejdůležitější volby v historii naší země," uvedl Trump.

Nastínil také několik odvážných exekutivních opatření, která hodlá přijmout k implementaci klíčových priorit své administrativy. Prvním zásadním oznámením bylo jeho rozhodnutí vyhlásit národní nouzový stav na mexicko-americké hranici, což podle něj okamžitě zastaví nelegální imigraci. Zdůraznil, že miliony "kriminálních cizinců" budou vráceny do svých domovských zemí a oznámil obnovení kontroverzní politiky "Zůstaň v Mexiku" spolu s plánem na vyslání dalších vojáků a zdrojů na hranici.

Trump také prohlásil, že jeho administrativa bude označovat drogové kartely za zahraniční teroristické organizace, což vyvolalo silný aplaus z publika. Využil "Zákona o nepřátelských cizincích" z roku 1798, který podle něj umožní vládě použít plnou moc federálních a státních orgánů k boji proti "zahraničním gangům na americké půdě."

Další klíčovou součástí Trumpova programu bylo řešení inflace a rostoucích cen energií. Sliboval, že přikáže svému kabinetu využít všechny dostupné prostředky k "porážce" inflace a snížení cen zboží. Navíc znovu zdůraznil svůj závazek k energetické nezávislosti vyhlášením národního energetického stavu nouze a zvýšením domácí těžby ropy a zemního plynu. "Amerika bude opět výrobní národ," prohlásil Trump, a chlubil se ohromnými zásobami ropy a zemního plynu v zemi. Jeho heslo "Drill baby drill" bylo přivítáno nadšeným aplausem.

Trumpova inaugurační řeč zahrnovala také plány na zpětné zrušení ekologických regulací, zejména Zelené nové dohody. Oznámil svůj záměr zrušit mandát na elektromobily, což podle něj ochrání americký automobilový průmysl a splní jeho slib americkým pracovníkům v automobilovém průmyslu. "Budete si moci koupit auto dle svého výběru," slíbil a naznačil návrat k americkým automobilům ve fantastickém množství.

Trump rovněž oznámil, že změní název Mexického zálivu na Záliv Ameriky. „Amerika znovu získá své zasloužené místo jako největší, nejmocnější a nejrespektovanější národ na Zemi – inspirovat úžas a obdiv celého světa,“ řekl Trump. „Za krátkou dobu změníme název Mexického zálivu na Záliv Ameriky.“

Trump také hovořil o Panamském průplavu, který označil za „hloupý dar, který nikdy neměl být udělen“ Panamě. Prohlásil, že Panamský průplav „provozuje Čína“. „Nedali jsme to Číně. Bereme to zpět,“ řekl a jeho slova vyvolala potlesk od jeho příznivců.

Trump následně zdůraznil, že jeho poselství Američanům je „jednat s odvahou, energií a vitalitou největší civilizace v historii“. Hovořil o ambicích a dosažení „nových výšin vítězství a úspěchu“. Trump také uvedl, že USA zvýší své bohatství, rozšíří své území a ponesou svou vlajku do nových horizontů – včetně Marsu. „Náš osud budeme následovat až ke hvězdám, abychom zasadili hvězdy a pruhy na planetě Mars,“ prohlásil.

Trump uzavřel svůj projev tím, že vyzdvihnul svůj politický návrat a prohlásil, že „americký lid promluvil“. „Stojím před vámi jako důkaz, že nikdy nevěřte, že něco je nemožné. V Americe je nemožné to, co děláme nejlépe,“ řekl Trump.

Na závěr uvedl, že Amerika nebude dobyta ani zastrašena. „Nezklameme. Od tohoto dne budou Spojené státy americké svobodným, suverénním a nezávislým národem,“ prohlásil „Budoucnost je naše a naše zlatá éra právě začala.“ 

Video: Inaugurační den Donalda Trumpa | YouTube

Po slavnostním aktu se Trump podle CNN odebral do Prezidentského salonku poblíž senátního sálu, kde podepsal několik klíčových dokumentů. Následně se zúčastní slavnostního oběda, který pořádá Společný kongresový výbor pro inaugurační ceremonie.

V odpoledních hodinách následuje tradiční přehlídka, která povede od budovy Kapitolu dolů po Pensylvánské třídě až k Bílému domu. Tento průvod je jednou z nejoblíbenějších částí dne, kdy se prezident setkává s veřejností.

Večer zakončí prezident Trump svou inaugurační oslavu účastí na třech velkolepých plesech pořádaných po celém městě. Navštívil velící ples Commander-in-Chief Ball, slavnostní Liberty Inaugural Ball a exkluzivní Starlight Ball. Tím završí den plný slavnostních a symbolických událostí, které oficiálně zahájí jeho prezidentské období.

Donald Trump a jeho rodina se v den inaugurace zúčastnili bohoslužby ve Washingtonu, D.C., která se konala před samotným ceremoniálem. Kromě Trumpovy rodiny se této události podle BBC zúčastnili také někteří z nejmocnějších představitelů technologického světa, mezi nimiž byli Mark Zuckerberg z firmy Meta, Jeff Bezos z Amazonu, Sundar Pichai z Googlu a Tim Cook z Applu.

Tradiční inaugurační ceremonie, která se obvykle koná pod širým nebem u Kapitolu, byla kvůli předpovědi extrémně nízkých teplot a pocitu mrazu (-13 °C) přesunuta do vnitřních prostor. Donald Trump dorazil do Rotundy Kapitolu po páté hodině kvůli přísaze, která z něj učinila 47. prezidenta Spojených států.

Tento prostor byl zaplněný až po okraj významnými hosty a stal se svědkem historického okamžiku. Před Trumpem do sálu dorazila jeho manželka, končící prezident Joe Biden, viceprezidentka Kamala Harrisová a Trumpův nastupující viceprezident J.D. Vance. 

Ještě před tím, než Trump oficiálně převzal úřad, vydal odcházející prezident Joe Biden preventivní milosti pro několik osob, kterým hrozilo trestní stíhání. Mezi prominutými jsou například Dr. Anthony Fauci a důstojníci, kteří svědčili ohledně nepokojů u Kapitolu.

Těsně před skončením svého mandátu pak Biden využil své ústavní pravomoci k udělení prezidentské milosti několika členům své rodiny. Ve svém prohlášení uvedl, že jeho rodina čelila „neúprosným útokům a hrozbám, motivovaným výhradně snahou mě poškodit – nejhorším druhem stranické politiky“. Milost se týká jmen jako James B. Biden, Sara Jones Biden, Valerie Biden Owens, John T. Owens a Francis W. Biden.

Na svém posledním předvolebním shromáždění Trump slíbil, že svůj první den v úřadu podepíše rozsáhlou sérii exekutivních příkazů. Očekává se, že během prvního dne jeho prezidentského období by mohlo být vydáno až 200 exekutivních opatření. 

Mezi nimiž budou právně závazné exekutivní příkazy i jiné formy direktiv, například proklamace, které obvykle nejsou závazné. Slíbil, že „každý radikální a nerozumný exekutivní příkaz Bidenovy administrativy bude zrušen během několika hodin poté, co složím přísahu.“

Mezi jeho plánovanými exekutivními kroky je zintenzivnění programů umělé inteligence, vytvoření nového Ministerstva efektivity vlády, zveřejnění dosud utajovaných dokumentů týkajících se atentátu na Johna F. Kennedyho v roce 1963, nařízení armádě vytvořit obranný systém Iron Dome a odstranění politik rozmanitosti, rovnosti a inkluze (DEI) z vojenského prostředí.

Trump rovněž slíbil zahájit masové deportace, výrazně omezit environmentální regulace a ukončit programy zaměřené na diverzitu. Jeho kroky naznačují radikální obrat v prioritách federální vlády, který by mohl zásadně změnit současný směr politiky Spojených států.

Nejnovější zprávy