Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Česko slaví Den vzniku samostatného státu. Věnce na Vítkově pokládali Pavel i Fiala

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Česko slaví Den vzniku samostatného státu. Věnce na Vítkově pokládali Pavel i Fiala

Andrea Malá

28. října 2023 14:24

Petr Pavel Video

Česko si dnes připomíná vznik samostatného československého státu před 105 lety. První část oslav proběhla na Vítkově u Národního památníku, kde politici pokládali věnce u hrobu Neznámého vojína. 

Pietního aktu se zúčastnili předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nebo exministryně financí Alena Schillerová (ANO). 

Přítomen byl i prezident Petr Pavel, jehož program akcí u památníku neskončil. "Krátce poté jsem položil věnec u sochy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, jehož odkaz a hodnoty si dnes připomínáme," napsal na sociální síti. Večer bude ještě poprvé ve funkci udělovat státní vyznamenání. 

"28. říjen je svátek, který nám připomíná, že jsme národ s tisíciletou tradicí, který získal v roce 1918 samostatnost, a že jsme se stali svobodnou a demokratickou zemí. S dnešní nesrovnatelně lepší mezinárodní situací a vším, co dnes máme k dispozici, neexistuje důvod, aby náš stát nebyl stejně úspěšný jako Masarykovo Československo," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Připomínkové akce ke 105. výročí vzniku samostatného Československa se konají i na dalších místech, například v Plzni, Pardubicích či Brně. 

Nejnovější zprávy