Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

Karel III. má plán, píší britská média! Odstaví nemocného krále z trůnu?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel III. má plán, píší britská média! Odstaví nemocného krále z trůnu?

Andrea Malá

7. února 2024 20:24

Král Karel III.

Ve Velké Británii se od pondělního večera spekuluje o budoucnosti monarchie. Důvodem je samozřejmě diagnóza krále Karla III., u kterého lékaři odhalili blíže nespecifikovaný typ rakoviny. Lidem se vkrádají do hlavy i myšlenky na abdikaci. Je reálná? 

Možná abdikace krále se v britských médiích už řešila, připomněl web Topky. Spekulovalo se konkrétně o tom, že Karel III. by jednou mohl následovat jiné panovníky, kteří ve vyšším věku přepustili trůn mladším členům rodiny. Na Ostrovech ale bývala abdikace tabu, sám princ Charles se stal králem až po smrti královny Alžběty II., která zemřela ve věku 96 let.

Podle bývalého komorníka princezny Diany Paula Burrella je Karel III. připraven tento krok učinit. "Podle mě si král s královnou vyhradili na panování deset roků. Mají desetiletý plán, který 'kupuje' čas princi Williamovi, aby se na trůn připravil," řekl pro Express.

"Nemyslím si, že ve vyšším věku bude chtít kralovat, když vidí, jak korunované hlavy napříč Evropou s radostí odevzdávají povinnosti svým následníkem," dodal Burrell. 

Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Karel III. v pondělí zahájil léčbu onkologického onemocnění.

"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované akce, přičemž se očekává, že ho zastoupí ostatní členové rodiny. Bude nicméně pokračovat ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání. 

Nejnovější zprávy