Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Miro Žbirka (†69) mi stále chybí, kdysi to ale bylo trauma... Jeho dcera se objevila na veřejnosti a promluvila

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Miro Žbirka (†69) mi stále chybí, kdysi to ale bylo trauma... Jeho dcera se objevila na veřejnosti a promluvila

Lenka Kučerová

19. listopadu 2023 17:47

Hrob Mira Žbirky

Miro Žbirka (†69) se poprvé oženil jako velmi mladý a z prvního manželství se mu narodila dcera Denisa. Ta se dnes na veřejnosti příliš neukazuje, nyní ale udělala výjimku.

Mekyho nejstarší dcera Denisa nedávno zavítala do Studia L+S, kde se konal vzpomínkový večer a křest knihy Katherine, kterou vydala vdova Katka Žbirková. Denisa prozradila, že je na ni vylmi pyšná, a byl by i Meky.

Serveru Pluska na akci prozradila, že na svého otce myslí neustále. "Čekala jsem v den jeho 2. výročí do 12. hodiny, abych mu mohla přes Facebook říci, že mi stále chybí," svěřila se.

"Stále na něj myslím, výročím jsem si ho ještě více připomněla. Každý, komu zemřel rodič, ví, o čem mluvím," dodala s tím, že jí neustále hodně chybí.

"Naposledy jsem s ním byla dva měsíce před smrtí, když jsem s rodinou byla v Praze," svěřila se a dodala, že když se řekne Miroslav Žbirka, napadne jí jako první, že je jeho dcera. Ale už to není takové, jako dřív.

"Nyní je to všechno jiné. Jsem už dospělá, už je to všechno za mnou, mám po 50, vše vnímám jinak. Kdysi to bylo trauma, dnes je to radost, hrdost a pýcha," svěřila se. Svými slovy narážela na nelehké období, kdy Meky odešel od rodiny. Denisa měla v té době 13 let. 

Miro Žbirka, narozený 21. října 1952 ve slovenském městě Bratislava, byl jedním z nejvýznamnějších a nejuznávanějších hudebníků ve slovenské a české hudební historii. Hudbu tvořil s populárními rockovými skupinami, měl ale i úspěšnou sólovou dráhu, která ho katapultovala na vrchol československé hudební scény.  

Žbirka se poprvé dostal do povědomí veřejnosti v 70. letech 20. století, kdy se začal angažovat v hudebních skupinách. Jednou z jeho prvních kapel byla skupina Modus, kde hrál na bicí a zpíval. Modus byla velmi úspěšná na slovenské hudební scéně a jejich hity, jako "Sám s Děvčetem v Dešti" a "Big City," stále zůstávají klasikou slovenské rockové hudby.

Zásadním bodem v kariéře Mira Žbirky bylo jeho setkání s Marikou Gombitovou, talentovanou slovenskou zpěvačkou a skladatelkou. Tato spolupráce vedla ke vzniku několika hitů, včetně písně "Kľúčik od Kúpeľnej Štvorky," která se stala jedním z nejvýznačnějších hitů ve slovenské a české hudbě. Jejich hudební spojení zůstalo ikonické a je dodnes známé jako jeden z vrcholů československé pop music.

V 80. letech se Miro Žbirka rozhodl vydat se na sólovou dráhu a začal tvořit vlastní hudbu. Jeho sólová alba, včetně "Stôl zo štyrmi nohami" a "Balíček snov," se stala komerčními úspěchy a stvrdila jeho pozici v hudebním průmyslu. Písně, jako "Co bolí, to přebolí" a "Biely kvet," se staly hymnami generace a získaly si přízeň posluchačů nejen ve střední Evropě, ale i v dalších slovanských zemích.

Zpěvák zemřel před dvěma lety v listopadu ve věku 69 let. 

Nejnovější zprávy