Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 17. dubna 2024

Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie

Bude Alexej Navalnyj pohřben podle přání rodiny? Ruské úřady vydaly tělo

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Bude Alexej Navalnyj pohřben podle přání rodiny? Ruské úřady vydaly tělo

Andrea Malá

25. února 2024 13:33

Alexej Navalnyj

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

"Alexejovo tělo vydali matce. Velké díky všem, kdo po tom spolu s námi volal," sdělila Jarmyšová podle serveru Meduza. K plánovanému pohřbu dodala, že v tuto chvíli není jasné, zdali ho rodina bude moci uskutečnit podle svých představ.

"Je to devět dní, co Putin zabil Alexeje Navalného," připomněla dnes Navalná s tím, že Putinovi nestačilo svého oponenta zavraždit. "Teď drží tělo jako rukojmí, vysmívá se jeho matce, nutí ji, aby souhlasila s tajným pohřbem. Vyhrožují, že jinak s Alexejovým tělem něco provedou," uvedla na videu, které bylo zveřejněno před vydáním ostatků. 

Vdova o Putinovi prohlásila, že jeho křesťanská víra je falešná, jinak by nikdy nemohl dopustit takové zacházení s mrtvým člověkem. "Co teď Putin dělá, to je nenávist. Ne, to dokonce ani není nenávist, ale jakýsi satanismus, pohanství," konstatovala Navalná, která v den druhého výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu sdělila, že současný ruský prezident se bude jednoho dne zodpovídat i za válku proti sousední zemi. 

"Vydejte tělo mého muže. Chceme jej lidsky pohřbít do půdy, jak je zvykem u pravoslavných věřících. Vydejte Alexeje bez jakýchkoliv podmínek. Mučili jste ho zaživa a teď ho dál mučíte mrtvého. Znevažujete jeho pozůstatky. Větší ďábelství už nelze vymyslet. Porušujete veškeré zákony: zákony lidé i zákony boží," dodala vdova. 

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby minulý týden v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí. Matka zesnulého odpůrce Putinova režimu ve čtvrtek uvedla, že konečně viděla synovo tělo, úřady ho však nechtěly rodině vydat. 

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Nejnovější zprávy