Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

České banky spouštějí novou platební metodu! Co je Cvak?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

České banky spouštějí novou platební metodu! Co je Cvak?

Andrea Malá

23. ledna 2024 14:11

Cvak, ilustrační fotografie.

Air Bank, Fio banka, mBank a MONETA Money Bank budou podporovat unikátní platební řešení Cvak, které je podle nich vstřícné i k podnikatelům. Banky přitom poukazují na to, že ačkoliv osm z deseti Čechů preferuje bezhotovostní platby, zhruba 40 procent transakcí probíhá hotově. 

Obchodníci nejčastěji vysvětlují vyžadování plateb v hotovosti drahými terminály, nepřehlednými poplatky, složitým papírováním či obtížnou instalaci techniky. Platební řešení Cvak podle Bank všechny zmíněné bariéry ruší, přičemž zachovává jednoduchost placení pro zákazníka.

Platební řešení Cvak představuje světový unikát, tvrdí banky. V jedné platformě totiž spojuje možnost placení z účtu na účet (tzv. A2A platby) a platby digitalizovanou platební kartou. 

Pokud má zákazník ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank aktivně podporujících Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud zákazník nemá ve svém telefonu mobilní aplikaci takové banky, platba je provedena přes Google Pay nebo Apple Pay. Platby jsou tak provedeny rychle, jednoduše a pohodlně, jako když zákazník platí kartou na klasickém terminálu. Prostřednictvím Cvaku mohou zaplatit klienti všech bank. 

Obchodníkovi k přijímání bezhotovostních plateb přes Cvak stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Obchodník může pro své podnikání dál používat účet, na který je zvyklý.

Využívání platebního řešení Cvak pro příjem bezhotovostních plateb je velmi snadné a technicky nenáročné. Stačí mobilní aplikace Cvak a takzvaná NFC karta. Jedná se o plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty. Obchodník ji dostane zdarma domů poštou. NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž. Je skladná, snadno přenosná a již připravená k používání.

Nejnovější zprávy