Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Máme mimozemský život na dosah ruky? Vědci jsou na stopě novému objevu

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Máme mimozemský život na dosah ruky? Vědci jsou na stopě novému objevu

Lenka Kučerová

2. dubna 2024 21:11

UFO je jev, kdy pozorovatel hlásí situaci, ve které pozoroval na obloze předmět, jehož podstatu není schopen racionálně vysvětlit. Lidově je tento jev často označován jako pozorování „létajících talířů/velkých zvláštních objektů“.

Nový objev amerických vědců naznačuje přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter. Tento objev pravděpodobně ukazuje, že pod ledovým povrchem měsíce Europa se nachází oceán. A podle serveru earth.com je pravděpodobné, že by se v něm mohl nacházet život.

Američtí vědci prováděli svůj výzkum za pomoci výkonného teleskopu Jamese Webba. Jejich studie téměř vylučuje možnost, že oxid uhličitý (CO2) by mohl pocházet z jiného zdroje než z vody. To naznačuje, že CO2 může být součástí složení oceánu pod povrchem měsíce Europa.

Dva týmy amerických vědců provedly detailní mapování povrchu měsíce Europa pomocí infračerveného vidění. Největší koncentrace oxidu uhličitého byla zaznamenána v oblasti široké přibližně 1800 kilometrů, která se nachází pod povrchem s různými terénními útvary, jako jsou vyvýšeniny a propadliny.

Tento objev vědci interpretují jako průkazný důkaz přítomnosti CO2 a zároveň vylučují možnost, že by tento plyn mohl pocházet z jiných zdrojů, například z meteoritů. Otázka, zda jsou v oceánu pod ledem další prvky potřebné pro vznik života, zůstává zatím nezodpovězena.

"Tento životně důležitý nález otevírá bránu k množství spekulací a možností týkajících se existence podmínek vedoucích k životu, vzhledem k tomu, že Europa je jedním z mála světů v naší sluneční soustavě, o nichž se předpokládá, že v nich může být život," uvedl server.

"Porozumění chemii oceánu nám pomůže určit, zda je nepřátelský k životu, nebo zda by mohl být dobrým místem pro život," uvedl Geronimo Villanueva z Goddard Space Flight Center NASA, hlavní autor studie.

Nejnovější zprávy