Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 1. března 2024

Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka

Muž potlačil kýchnutí a skončil v nemocnici. Lékaři důrazně varují!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Muž potlačil kýchnutí a skončil v nemocnici. Lékaři důrazně varují!

Lenka Kučerová

20. prosince 2023 19:13

Ilustrační foto

Když se blíží kýchnutí, skotští lékaři doporučují nedržet ho. Tato rada vychází z případu popsaného v odborném časopise BMJ Case Reports, kde si muž, který se pokoušel potlačit kýchnutí za volantem, nečekaně protrhl průdušnici, jak informuje The Guardian

Třicetiletý muž ze Skotska stiskl nos a zavřel ústa při kýchnutí, což způsobilo prudkou bolest v krku. Poté, co vyhledal pohotovost, byl poslán na CT vyšetření, které odhalilo protrženou průdušnici, což mohlo být potenciálně smrtelné.

"Lékaři byli překvapeni pacientem s náhle oteklým krkem po potlačení kýchnutí. Toto bylo pro nás unikátní, nikdy jsme se s ničím podobným nesetkali, kromě případů po úrazech nebo chirurgických komplikacích," uvedl lékař Rasads Misirovs z nemocnice v Dundee a hlavní autor studie.

Misirovs varoval, že podobné pokusy potlačit kýchnutí mohou mít vážné následky, včetně prasknutí průdušnice, udušení nebo dokonce krvácení do mozku. Doporučuje nechat kýchnutí proběhnout, protože je to přirozená obrana těla k vyhnání dráždivých látek z nosních cest. Pacient se zotavil po dvoudenním pobytu v nemocnici a pětitýdenním klidu v domácí péči.

Kýchnutí je reflexivní akce, která slouží k odstranění nežádoucích částic, bakterií nebo podráždění z nosních cest a dýchacích cest. Jedná se o rychlý a nekontrolovaný výdech vzduchu skrz nos a ústa, který vytváří charakteristický zvuk. Kýchnutí může být vyvoláno různými podněty, jako jsou alergeny, prach, dráždivé látky, nebo infekce.

Při kýchnutí jsou dočasně uzavřeny hlasivky a následně se vytváří tlak vzduchu v plicích, který je uvolněn náhle otevřením hrtanu. Tím dochází k výraznému proudění vzduchu, které má za úkol odstranit nežádoucí látky nebo částice z dýchacího systému. Kýchnutí je přirozený obranný mechanismus organismu, ačkoli jeho intenzita a frekvence mohou být ovlivněny různými faktory, včetně alergií, nachlazení nebo podráždění sliznic.
 
 
 
 

Nejnovější zprávy