Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

První dopad eurovoleb: Macron rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

První dopad eurovoleb: Macron rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby

Lenka Kučerová

9. června 2024 21:54

Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na očekávané výsledky voleb do Evropského parlamentu rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil předčasné volby. Strana jeho krajně pravicové protivnice Marie Le Penové zřejmě získala až 30 %, téměř dvakrát více než Macronova koalice. 

Hlasování o novém francouzském parlamentu se odehraje ve dvou kolech 30. června a 7. července. „Rozhodl jsem se vám vrátit volbu naší parlamentní budoucnosti prostřednictvím hlasování. Rozpouštím proto Národní shromáždění,“ oznámil Macron.

Jeho rozhodnutí uvítala vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová. „Jsme připraveni převzít moc, pokud nám Francouzi dají důvěru v nadcházejících národních volbách,“ prohlásila podle serveru France24.

Macron utrpěl velmi tvrdou porážku, jak vyplývá z povolebních průzkumů. Krajně pravicová strana Le Penové zvítězila, a i díky tomu potvrdila pozici favoritky prezidentských voleb v roce 2027. Její strana získala až 32 % hlasů, což oproti roku 2019 znamená nárůst až o 10 %.

Prezidentova koalice získala pouhých 15,2 %, vyplývá z průzkumů. Socialisté budou zhruba o procento za ním. „Vzhledem k návratu války v Evropě a vzestupu krajní pravice budeme stát na svém,“ uvedl předseda francouzských socialistů Raphael Glucksmann.

Nejnovější zprávy