Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. dubna 2024

Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc

Řidičům dochází čas. Dálniční známky výrazně zdraží

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Řidičům dochází čas. Dálniční známky výrazně zdraží

Lenka Kučerová

18. února 2024 21:01

Ilustrační foto

Ceny dálničních známek se v letošním roce změní. Od 1. ledna 2024 je možné zakoupit všechny typy dálničních známek s třicetidenním předstihem. Od března pak bude nově dostupná i jednodenní známka, platná do půlnoci daného dne, na který byla zakoupena.

Výjimky z placení dálničního poplatku, které byly dosud udělovány vozidlům s přidělenou speciální poznávací značkou začínající písmeny EL, jsou nyní závislé na hodnotě emisí CO2. V případě nulových emisí je vozidlo automaticky osvobozeno od poplatku.

Ceny dálničních známek se také změní. Roční známka zdraží na 2300 Kč, zatímco měsíční a desetidenní kupon zlevní o 10 resp. 40 Kč, na 430 Kč a 270 Kč.

Další inovací od 1. března 2024 bude propojení systému s Registrem silničních vozidel. To znamená, že v případě změny registrační značky vozidla nebude nutné podávat oznámení o změně, pokud jsou v registru dostupné informace o původní i nové značce.

Kromě toho budou od března zavedeny ekologické ceny. Eko cena 25 % se bude vztahovat na vozidla s pohonem Plug-in hybrid a emisemi CO2 maximálně 50 g na kilometr. Eko cena 50 % bude platit pro vozidla poháněná zemním plynem nebo biometanem v kombinaci s jiným palivem.

Nejnovější zprávy