Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdeléna

Rusko nesmí vyhrát, řekl Macron v Praze. Uctil Palacha i oběti tragické střelby na FF UK

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Rusko nesmí vyhrát, řekl Macron v Praze. Uctil Palacha i oběti tragické střelby na FF UK

Andrea Malá

5. března 2024 18:09

Emmanuel Macron a Petr Pavel uctili památku Jana Palacha a obětí prosincové střelby na FF UK. (5.3.2024) Video

Do Prahy v úterý dorazil francouzský prezident Emmanuel Macron, po poledni jednal s českým protějškem Petrem Pavlem. Návštěvu české metropole odstartoval setkáním se studenty Francouzského lycea, odpoledne se setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Macron přijel na Pražský hrad, kde ho přivítal prezident Pavel. Ten po setkání uvedl, že se oba státníci shodli, že jedinou cestou je v současnosti pokračování podpory Ukrajiny. Pohledy obou na scénáře dalšího vývoje konfliktu jsou totožné. 

Francouzský prezident prohlásil, že Rusko nesmí zvítězit, proto je třeba podporovat Ukrajince a jejich armádu, dokud to bude nutné. Ocenil také českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro napadenou zemi v zemích mimo EU. Francie se k ní hodlá připojit, další jednání proběhnou na úrovni ministrů. 

Pavel na sociální síti X napsal, že se dnes navázalo na prosincové setkání v Paříži. "Francie si stejně jako my velice dobře uvědomuje, že Evropa musí hrát roli lídra v pomoci Ukrajině. Dnes jsme jednali o konkrétních podobách této pomoci, mezi jinými i o iniciativě k nákupu munice, ale i o spolupráci našich zemí v rozvoji infrastruktury a jaderné energetiky," dodal. 

Macron a Pavel také společně uctili památku Jana Palacha a čtrnácti obětí tragické prosincové střelby v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pietního aktu se zúčastnily rektorka univerzity Milena Králíčková a děkanka fakulty Eva Lehečková.

Odpoledne dorazil Macron do Strakovy akademie, kde ho přivítal premiér Fiala. Politici po společném jednání podepsali Akční plán strategického partnerství České republiky a Francie na roky 2024 až 2028. V dokumentu se řeší evropská a zahraniční politika, bezpečnost, migrace či obchodní výměna. 

Paříž a Praha v textu konstatují, že mají dlouhodobě dobré vztahy založené na stejných hodnotách a zahraničněpolitických zájmech. "Kromě historické tradice obě země spojuje především členství v EU a NATO. Toto dědictví a společné hodnoty chtějí obě země i nadále rozvíjet," píše se v plánu. 

Macron naposledy navštívil Prahu v říjnu předloňského roku, kdy na Pražském hradě proběhl historicky první summit Evropského politického společenství a také neformální summit Evropské rady. V České republice byl už v říjnu 2018 u příležitosti oslav stého výročí vzniku státu. 

S českým protějškem Petrem Pavlem se setkal loni v prosinci v Elysejském paláci v Paříži. Mezi témata jednání hlav státu patřila podpora Ukrajiny či jaderná energetika. Politici konstatovali, že vztahy obou zemí jsou v současnosti na vysoké úrovni. 

Nejnovější zprávy