Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 6. července 2025

Svátek slaví Upálení Mistra Jana Husa (1415), zítra Bohuslava

Sociálními sítěmi se šíří nový nesmysl. Varují před ním i lékaři

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2025 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Sociálními sítěmi se šíří nový nesmysl. Varují před ním i lékaři

Lenka Kučerová

6. července 2025 14:48

Tik Tok

Na TikToku se šíří video s populárním fitness koučem vystupujícím jako @fitnesscoachbrad, který tvrdí, že pokud zřídka kdy onemocníte, je to známka potlačené imunity v důsledku stresu. Jeho teorie ale narazila na ostrou kritiku od odborníků – a lékaři ji označují za zavádějící a nebezpečně zkreslenou.

V klipu, který zaujal fitness komunitu, Brad Davidson tvrdí, že lidé, kteří „nejsou nikdy nemocní“, mají imunitní systém utlumený chronickým stresem – zejména vrcholoví manažeři, kteří „jedou nonstop“ a onemocní až ve chvíli, kdy si dají dovolenou.

„Jakmile klesne hladina stresu, imunitní systém se aktivuje a nemoc udeří naplno,“ říká Davidson ve videu, které sledují stovky tisíc lidí. Jenže – jak upozorňuje australský praktický lékař Dr. Zac – tato teorie je značně zkreslená.

„Je pravda, že stres zvyšuje hladinu kortizolu, což může krátkodobě potlačit imunitní reakce,“ potvrzuje Dr. Zac pro news.com.au. „Ale tento efekt trvá maximálně několik hodin až dní. To znamená, že příznaky se mohou zpoždit, nikoli zcela potlačit.“

Davidson však svá tvrzení vztahuje na dlouhodobý stres, což je podle lékaře zcela chybný výklad vědeckých poznatků. „Chronický stres – ten, který trvá týdny či měsíce – imunitu nechrání, ale oslabuje,“ dodává Dr. Zac. „Dlouhodobě zvýšený kortizol imunitní systém vyčerpává a činí tělo náchylnějším k infekcím i zánětům.“

Podle něj tak lidé neonemocní proto, že by byli „přepnutí do režimu potlačené imunity“, ale spíš kvůli prostému načasování: stres zpozdí nástup příznaků, ale nezabrání samotnému onemocnění. A skutečnost, že se někdo nemocem vyhýbá dlouhodobě, znamená právě opak – že jeho imunitní systém pravděpodobně funguje velmi dobře.

„Video špatně rozlišuje mezi krátkodobým a dlouhodobým stresem, což je zásadní rozdíl,“ upozorňuje doktor.

Studie tuto tezi podporují – akutní stres může imunitu krátkodobě posílit, zatímco chronický stres ji oslabuje a zvyšuje riziko infekcí i rakoviny.

Odborníci tak varují před slepým přebíráním rádoby odborných rad z podcastů a sociálních sítí. „Brad je trenér, ne lékař. Jeho tvrzení jsou sice líbivá, ale vědecky nepřesná,“ uzavírá Dr. Zac. 

Nejnovější zprávy