Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Strach z Ruska! V Polsku poprvé v historii nasadí letouny včasné výstrahy

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Strach z Ruska! V Polsku poprvé v historii nasadí letouny včasné výstrahy

Jana Procházková

3. února 2024 16:16

letadlo včasné výstrahy Saab 340 AEW

Polsko netrpělivě očekává dodání dvou nových letounů Saab 340 AEW, které budou sloužit jako letadla včasné výstrahy, a očekává, že posílí bezpečnost svého vzdušného prostoru před možnými agresory. Je plánováno, že tyto letouny dorazí koncem února či začátkem března.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak loni v létě, jak informoval server EuroZprávy.cz uvedl, že tato akvizice v přepočtu za 1,25 miliardy korun posílí i celé východní křídlo Severoatlantické aliance.

"Objednané letouny, z nichž prvním bude během několika měsíců vybaveno polské letectvo, výrazně posílí naše schopnosti včasné detekce a varování," sdělil loni na síti X polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

Média v letním období vyjádřila naději, že Polsko získá nejmodernější letoun včasné výstrahy od švédské firmy Saab, známý jako Saab GlobalEye. Později se však ukázalo, že aktuálně k dispozici jsou pouze dva starší letouny Saab 340 AEW, které byly již využívány švédskými ozbrojenými silami a slouží jako dočasné náhrady, zatímco se čeká na nové stroje typu GlobalEye.

Polsko dosud nedisponovalo vlastními letouny včasného varování a řízení, spoléhalo na informace ze spojeneckého systému NATO AWACS, který zahrnuje flotilu 14 letadel Boeing E-3A Sentry.

Letadla mají dorazit do Polska na přelomu února a března, jak informoval portál Gazeta.pl. Výzbroj tohoto formátu bude v Polsku poprvé v historii. Od počátku konfliktu na Ukrajině se Polsko potýkalo s několika případy, kdy rakety dopadly na jeho území nebo narušily jeho vzdušný prostor.

Letadla včasné výstrahy jsou vybavena výkonnými radary, které dokáží detekovat potenciální narušitele vzdušného prostoru. Tyto stroje plní nejen roli sběru informací, ale také řízení a velení operací ve vzduchu i na zemi.

První vzlet letounu Saab 340 AEW proběhl v roce 1994. Letadlo má dolet pět a více hodin a dosahuje výšky téměř 8 000 metrů. Na jeho palubě se nachází radarový systém Erieye, který podle polského portálu Polska Zbrojna dokáže detekovat plavidla v okruhu 320 kilometrů, letadla v okruhu 370 kilometrů a naváděné střely v okruhu 200 kilometrů. Tímto způsobem je schopen sledovat současně až 1 000 námořních a 500 letících objektů.

Nejnovější zprávy