Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Dánská královna Markéta II. překvapivě oznámila abdikaci. Trůn předá synovi

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Dánská královna Markéta II. překvapivě oznámila abdikaci. Trůn předá synovi

Lenka Kučerová

31. prosince 2023 21:53

Dánská královna Markéta II.

Dánská královna Markéta II. překvapivě oznámila, že dne 14. ledna 2024 abdikuje po přesně 52 letech na trůnu. Třiaosmdesátiletá panovnice v tradičním novoročním proslovu, vysílaném dánskou televizí, sdělila, že trůn předá svému synovi, korunnímu princi Frederikovi.

Dánská královna Markéta II. se narodila 16. dubna 1940 v Kodani. Její celé jméno je Markéta Alexandrine Þórhildur Ingrid. Stala se královnou Dánska 14. ledna 1972, když její otec, král Frederik IX., zemřel a ona nastoupila na trůn.

Královna Markéta II. je první dánskou panovnicí od středověku, která zastává trůn v rámci své vlastní pravomoci, protože předchozí královny byly obvykle manželkami králů.

Jejím manželem byl francouzský hrabě Henri de Laborde de Monpezat, za nějž se provdala v roce 1967. Společně měli dva syny, korunního prince Frederika a prince Joachima.

Královna Markéta II. má v Dánsku spíše ceremoniální roli a plní povinnosti spojené s reprezentací a patronací. Její oblíbenost mezi Dány byla často vysoká, ačkoli v průběhu let se také setkala s kritikou a debatou o budoucnosti dánské monarchie. 

Korunní princ Frederik, plným jménem Frederik André Henrik Christian, se narodil 26. května 1968 jako nejstarší syn královny Markéty II. a prince Henrika. Je známým sportovcem, absolvoval vojenskou službu, studoval politologii na dánské univerzitě a 14. května 2004 se oženil s Mary Elizabeth Donaldsonovou.

Nejnovější zprávy