Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Už zítra se stane králem! Kdo je následník trůnu princ Frederik?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Už zítra se stane králem! Kdo je následník trůnu princ Frederik?

Lenka Kučerová

13. ledna 2024 13:21

Princ Frederik s manželkou Mary

Dánské království má dlouhou historii spojenou s královskou rodinou, která hraje klíčovou roli v dějinách země. Jedním z výrazných členů dánské královské rodiny je princ Frederik, následník trůnu, který se stal zajímavou postavou nejen v dánském kontextu, ale i na mezinárodní scéně. Už zítra se stane králem a nahradí v pozici panovníka svou matku, Markétu II.

Princ Frederik se narodil 26. května 1968 jako Frederik André Henrik Christian. Je prvorozeným synem královny Markéty II. a jejího manžela, prince Henrika. Jeho plné královské jméno odráží historické a tradiční prvky spojené s dánskou monarchií.

Jeho vzestup k následnictví trůnu začal od samého počátku jeho života, ale vzhledem k tradicím a pravidlům dánského nástupnictví bylo nutné, aby čekal na oficiální potvrzení. V roce 1972, kdy se narodil Frederikův mladší bratr, princ Joachim, se Frederik stal korunním princem a následníkem trůnu.

Frederikova výchova byla pečlivě plánována s ohledem na jeho budoucí královské povinnosti. Absolvoval vojenskou službu v Dánské armádě a získal diplom na Aarhuské univerzitě. Dále studoval v zahraničí, včetně studia politologie na Harvardu. Jeho vzdělání a příprava na vládu byly důkladné a přispěly k formování jeho pohledu na svět a jeho schopností plnit královské povinnosti.

Jeho osobní život byl předmětem velkého zájmu veřejnosti. Princ Frederik se setkal se svou budoucí manželkou, australskou Mary Donaldson, během Letních olympijských her v Sydney v roce 2000. Jejich romantický příběh zaujal veřejnost a jejich svatba v roce 2004 byla velkým společenským událostí. Pár má spolu čtyři děti: prince Christiana, princeznu Isabellu, prince Vincenta a princeznu Josephine.

Princ Frederik si získal u obyvatel Dánska oblibu svou přátelskou povahou a schopností identifikovat se s obyčejnými lidmi. Jeho aktivity zahrnují podporu sportu, kulturních akcí a charitativních projektů. Má rovněž zájem o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

I přesto, že Dánsko má konstituční monarchii a královská role je převážně ceremoniální, princ Frederik je připravován na převzetí trůnu a plnění královských povinností. Jeho postavení v dánské společnosti a jeho role jako následníka trůnu z něj činí významnou osobnost v dějinách této severské monarchie. 

Nejnovější zprávy