Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 1. března 2024

Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka

Konec poslední královny na světě. Jak proběhne víkendová abdikace Markéty II.?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Konec poslední královny na světě. Jak proběhne víkendová abdikace Markéty II.?

Lenka Kučerová

9. ledna 2024 20:34

Dánská královna Markéta II.

Dánská královská rodina zveřejnila detailní program nadcházející výměny panovníka, která se očekává během víkendu. Královna Markéta II., která odstupuje, a její syn, korunní princ Frederik, který se stane novým králem, se v neděli vydají z královského sídla Amalienborg do paláce Christiansborg, vládní budovy v Kodani.

Královna Markéta II. pojede kočárem kolem 13:37, zatímco korunní princ Frederik, doprovázený svou manželkou korunní princeznou Mary a nejstarším synem princem Christianem, dorazí automobilem o dvě minuty dříve.

Královna podepíše prohlášení o abdikaci na setkání s vládou, což znamená změnu majitele trůnu. Následně ji odvezou zpět do Amalienborgu kolem 14:15.

V 15:00 nový král Frederik X. vystoupí na balkon paláce Christiansborg, kde premiérka Mette Frederiksenová oficiálně oznámí změnu panovníka. Král přednese projev k lidu a bude následovat dělové salvy v kodaňském přístavu.

V Amalienborgu bude spuštěna královská vlajka a v paláci nového panovníka ji vztyčí. Ve 15:30 se nový král a královna vrátí do Amalienborgu v kočáru, kde budou vítáni tisíci Dány.

Abdikace královny Markéty II. byla oznámena v jejím novoročním projevu 31. prosince 2023. Odstoupí po 52 letech panování, a od smrti britské královny Alžběty II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, jedinou královnou na světě a nejdéle úřadující ženou v čele státu.

Nejnovější zprávy