Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Tohle musí skončit. Hollywoodské hvězdy vyzvaly Bidena, aby začal jednat

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Tohle musí skončit. Hollywoodské hvězdy vyzvaly Bidena, aby začal jednat

Lenka Kučerová

21. října 2023 11:00

Joaquin Phoenix

Desítky předních hollywoodských herců včetně Cate Blanchettové, Joaquina Phoenixe, Andrewa Garfielda a Rammyho Youssefa požádaly v dopise amerického prezidenta Joea Bidena, aby vyzval k příměří ve válce mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím. 

Herci vyzvali k " okamžité deeskalaci a příměří v Gaze a Izraeli dříve, než přijde o život další člověk". Výzva herců přišla poté, co stovky hollywoodských osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis odsuzující "barbarské činy" Hamásu.

"Naléhavě žádáme Vaši administrativu a všechny světové lídry, aby si vážili všech životů ve Svaté zemi a bezodkladně požadovali a umožnili příměří - tedy ukončení bombardování Gazy a bezpečné propuštění rukojmí," uvádí se v dopise zveřejněném na internetové stránce artists4ceasefire.org.

Biden přitom na dotaz novinářů, jestli by měl Izrael kvůli propuštění dalších rukojmích odložit chystanou pozemní operaci v Gaze, odpověděl "Ano". Bílý dům ale později uvedl, že údajně otázku neslyšel správě a myslel si, že se novináři ptají, jestli by mělo být propuštěno více rukojmích.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem vypukl poté, co palestinští militanti 7. října pronikli na území Izraele a zabili přes 1400 lidí, většinou civilistů. Izrael na útok reaguje masivním bombardováním pásma Gazy, při kterém dosud podle tamních úřadů zahynulo už přes 4000 lidí.

Počty obětí, zraněných a vysídlených v rámci izraelsko-palestinského konfliktu dosahují několika tisíců. Izrael zaznamenal nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvádějí, že drží pravděpodobně 199 rukojmích.

Na palestinské straně rostou počty obětí. Izraelské letectvo podniká protiútoky na pozice v Gaze, a podle nejnovějších údajů, zveřejněných tamním ministerstvem zdravotnictví, bylo v Gaze zabito nejméně 4100 Palestinců a 13 000 lidí bylo zraněno.

Celkový počet obětí v tomto konfliktu tak překročil hranici 5000 osob a zraněno bylo nejméně 15 000 lidí. OSN informovala, že od zahájení izraelských bombardování bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

Nejnovější zprávy