Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Válka v Izraeli: Invaze už měla probíhat. Armáda má dva hlavní cíle

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Válka v Izraeli: Invaze už měla probíhat. Armáda má dva hlavní cíle

Andrea Malá

15. října 2023 21:44

Válka mezi Izraelem a Hamásem

Izraelci pokračují v přípravách pozemní operace v Pásmu Gazy, podle zjištění amerického deníku už ale měla invaze probíhat. Kvůli počasí byla o několik dní odložena. Jaké budou cíle akce, jakmile začne? 

Izraelci podle New York Times upravili pravidla, aby vojáci mohli snadněji likvidovat podezřelé. Podstoupili kvůli tomu speciální tréninky, aby se připravili na boj v poničené Gaze. Jedním z cílů operace má být obsazení města, druhým pak likvidace vedení Hamásu.

Začátek invaze byl původně naplánován na právě končící víkend, ale došlo k odložení o několik dní kvůli nepřízni počasí. Nad Pásmem Gazy jsou totiž mraky, které by ovlivnily efektivitu letectva a dronů. 

Izrael si podle deníku uvědomuje, že boje mohou trvat několik měsíců. Na jeho straně budou připraveny desetitisíce vojáků. Počítá se ale s tím, že i Hamás bude disponovat desítkami tisíc bojovníků. 

V sobotu večer vydala izraelská armáda prohlášení, že její příslušníci se chystají na pozemní operace většího rozsahu. "IDF se připravuje na ofenzivu s pomocí stovek tisíc rezervistů," stojí v textu podle BBC. Čas invaze je strategicky utajován. Technika už má být i s obsluhou na místech, připravené je také letectvo a námořnictvo. 

Nynější etapa izraelsko-palestinského konfliktu vypukla na den přesně před týdnem, když radikálové z hnutí Hamás pronikli z Pásma Gazy na území Izraele, kde během teroristického útoku vraždili a brali rukojmí, přičemž desítky jich stále drží neznámo kde.

Nejnovější zprávy