Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 6. července 2025

Svátek slaví Upálení Mistra Jana Husa (1415), zítra Bohuslava

Co dělat při blackoutu? Úřady vydaly manuál

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2025 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Co dělat při blackoutu? Úřady vydaly manuál

Lenka Kučerová

6. července 2025 9:08

Ilustrační fotografie

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který tento týden ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

Jedním z nejdůležitějších doporučení je zachovat chladnou hlavu. Panika a zbrklé jednání situaci jen zhoršují. Lidé by se měli zdržet zbytečného pohybu venku, zejména pokud hrozí dopravní kolaps nebo potřebují projet záchranné složky. Prioritou je neblokovat komunikace a neohrozit vlastní bezpečí.

V době výpadku proudu je nutné šetřit baterii mobilního telefonu – doporučuje se aktivovat úsporný režim a telefon používat jen v nutných případech. Stejně tak by se lidé měli vyvarovat nadměrného telefonování, aby nepřetěžovali mobilní sítě. Důležitým nástrojem zůstává klasické rádio na baterie, které může sloužit jako klíčový zdroj informací.

Úřady zároveň vyzývají veřejnost, aby sledovala pouze ověřené a oficiální zdroje. Fámy a spekulace mohou vyvolat zmatek a zbytečné obavy.

Pro případ dlouhodobějšího výpadku je důležité mít doma základní zásoby – vodu a trvanlivé potraviny na alespoň tři dny. Ideální jsou jídla, která nevyžadují tepelnou úpravu. Doporučuje se také neotvírat lednice a mrazáky častěji, než je nutné – jinak se potraviny rychleji zkazí.

Lidé by také neměli spoléhat pouze na bezhotovostní platby. Bankomaty i platební terminály v obchodech mohou být mimo provoz, proto je vhodné mít připravenou hotovost.

Další důležitou částí přípravy jsou alternativní zdroje světla a tepla – baterky, svítilny, svíčky, přikrývky nebo teplé oblečení. Se svíčkami je ovšem třeba zacházet opatrně, aby nedošlo k požáru.

V krizových chvílích je důležité myslet nejen na sebe, ale i na své okolí. Pokud to situace dovolí, je vhodné pomoci sousedům, zejména seniorům nebo zranitelným osobám. Klíčové je také dbát pokynů úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

Nejnovější zprávy