Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Kim jede domů! V Rusku se setkal i s Putinem, šlo o první cestu do ciziny za několik let

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Kim jede domů! V Rusku se setkal i s Putinem, šlo o první cestu do ciziny za několik let

Andrea Malá

17. září 2023 13:46

Vladimír Putin a Kim Čong-un

Kim Čong-un dnes vyrazil obrněným vlakem domů do KLDR. Poslední dny strávil na několikadenní návštěvě Ruska, během které se setkal také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V sobotu si prohlédl hypersonické rakety Kinžal a strategické bombardéry, které jsou schopné nést jaderné zbraně. 

Kim se byl ještě před odjezdem podívat na námořní základně, kde obdivoval fregatu Maršál Šapošnikov s protilodními raketovými systémy Uran či raketami Kalibr, napsala ruská státní agentura TASS. O den dříve si vůdce prohlédl ruská letadla.

"Mohou letět z Moskvy do Japonska a pak zpět," řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle deníku Guardian severokorejskému diktátorovi o strategických bombardérech. Stroje Tu-160, Tu-95 a Tu-22M3 představují páteř a klíčovou součást ruských jaderných sil. 

Kim přijel do Ruska poté, co jej pozval ruský prezident Vladimir Putin. Oba státníci se již setkali v uplynulých dnech. Jedná se o první zahraniční návštěvu severokorejského lídra od vypuknutí koronavirové pandemie, která jej přinutila k uzavření hranic KLDR. 

USA se domnívají, že Kimova končící návštěva může přispět k posílení severokorejského jaderného programu, ale i ruské armády bojující na Ukrajině. Kreml sdělil, že dosud nedošlo k podepsání jakékoliv dohody. 

Nejnovější zprávy