Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 22. listopadu 2024

Svátek slaví Cecílie, zítra Klement

Čína je v pohotovosti: KLDR je schopna poskytnout Rusku „kvalitní“ zbraně

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Čína je v pohotovosti: KLDR je schopna poskytnout Rusku „kvalitní“ zbraně

Jana Procházková

14. září 2023 6:19

Kim Čong-un

Kim Čong-un během setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě slíbil, že podpoří „spravedlivý boj“ Ruska na Ukrajině, píše britský Express.

Severní Korea je podle analytika schopna dodávat Rusku "kvalitní" zbraně na podporu války na Ukrajině.

Naznačil však, že Čína bude situaci a případné zbrojní obchody velmi pozorně sledovat. Naznačil také, že by to mohlo způsobit rozpory mezi Kim Čong-unem a jeho "plátci" v Pekingu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem přislíbil, že podpoří "spravedlivý boj" Ruska. USA varovaly, že tento summit by mohl vést k dohodě o dodávkách munice pro válku Moskvy na Ukrajině.

Poté, co si s Putinem prohlédl odpalovací rampy na vzdálené vesmírné základně na ruském Dálném východě, vyjádřil Kim "plnou a bezpodmínečnou podporu" a prohlásil, že Pchjongjang bude vždy stát po boku Moskvy na "antiimperialistické" frontě. Vedoucí představitelé se setkali na kosmodromu Vostočnyj na summitu, který podtrhuje, jak se jejich zájmy sbližují tváří v tvář odděleným, sílícím konfrontacím jejich zemí se Spojenými státy.

Downing Street prohlásila, že Putinova izolace na světové scéně způsobila, že musí najít spojence ve vyděděnci Kimovi. Oficiální mluvčí Rishi Sunak však řekl: "Naléhavě vyzýváme KLDR (Severní Koreu), aby ukončila jednání o zbraních s Ruskem a dodržovala veřejné závazky, které Pchjongjang přijal, že nebude prodávat zbraně Rusku."

Aidan Foster-Carter, výzkumný pracovník v oblasti sociologie a moderní Koreje na Universitě v Leedsu řekl, že Kim i Putin mají něco, po čem ten druhý touží. Rusko podle něj potřebuje dělostřelecké granáty a "sází" na to, že Kim potřebuje peníze, potraviny a levnou ropu.

Foster-Carter řekl Sky News, že Kimova Severní Korea je "vysoce militarizovaný stát", který se zaměřuje na výrobu zbraní. "Pravděpodobně mohou dodávat kvalitní munici," řekl.

Foster-Carter však také řekl, že existuje větší otázka než to, co Putin a Kim plánují - a tou je, co si o rozkvétajícím přátelství myslí Peking.

Řekl: "Rusko a Severní Korea si dosud nebyly tak blízké. Rusko Severní Koreji z historických důvodů téměř nic nedává."

"Čína je stát, který Severní Koreu financuje. Si Ťin-pching, který platí Kim Čong-unovi účty, se může divit, proč první návštěva, kterou si Kim po pandemii vybral, není u něj v Číně, takže bude zajímavé to dál sledovat."

Vysocí představitelé Ruska a Číny se však letos v létě setkali v Severní Koreji a prohlédli si nové smrtící jaderné zbraně, které údajně mohou zasáhnout cíle kdekoli ve Spojených státech. Washington prý vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem "neuvěřitelně znepokojují".

Přítomnost Číny podnítila obavy, že tato trojice darebáků vytvořila nové hororové spojenectví. Političtí experti uvedli, že toto spojenectví je velkým důvodem k obavám - a bude mít "obrovské důsledky".

Pokud jde o Ukrajinu, ještě na jaře Si Ťin-pching poprvé od ruské invaze hovořil s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Si pochválil vztahy Pekingu s Kyjevem - a prohlásil, že Čína bude "i nadále usnadňovat jednání o míru".

Nicméně politici na obou stranách Atlantiku pohlížejí na Čínu s podezřením. V USA republikánská kandidátka na prezidentku Nikki Haleyová nedávno prohlásila, že Čína je "nepřítel", který se "po desetiletí připravuje na válku" se Spojenými státy.

Nejnovější zprávy