Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. července 2024

Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Policie odložila případ střelby na pražské FF UK. Vrah se chtěl pomstít

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Policie odložila případ střelby na pražské FF UK. Vrah se chtěl pomstít

Lenka Kučerová

14. června 2024 13:06

Policie zasahuje na místě střelby na FF UK. (21.12.2023)

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Policisté se k závěrům vyjádří pravděpodobně příští týden, až doručí usnesení o odložení všem postiženým. Muž, který je spojován také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, po střelbě na studenty a pedagogy spáchal sebevraždu. 

"Dnes začalo doručování usnesení o odložení případu dotčeným osobám," uvedlo státní zastupitelství. "Předpokládáme, že doručování usnesení bude dokončeno začátkem příštího týdne, takže oficiální vyjádření lze očekávat také v průběhu příštího týdne," dodalo.

Během vyšetřování si zastupitelství vyhradilo právo na poskytování informací, což nyní zrušilo, takže k případu se bude moci vyjádřit přímo policie. Základní půlroční lhůta pro uzavření případu by uplynula 20. června.
 
Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

Podle dostupných informací nebyl střelec ovlivněn radikálními skupinami ani netrpěl žádnou psychickou nemocí, která by ovlivňovala jeho jednání, což potvrdila i státní zástupkyně Jana Murínová koncem dubna.

Policie vyloučila, že by útočník jednal na popud někoho jiného nebo že by měl komplice. Vyšetřování neprokázalo žádný konkrétní cíl jeho útoků ani vliv radikalizační skupiny. Kriminalisté uvedli, že jeho čin bylo velmi těžké předem odhalit, informoval server.

Psychiatři už nemohou vyšetřit stav pachatele, protože po střelbě na FF UK spáchal sebevraždu. Vyšetřovatelé se proto opírali o dopis, který zanechal, obsah jeho elektronických zařízení a informace od lidí z jeho okolí. Zjistili, že byl úspěšným studentem, ale měl problémy s navazováním blízkých vztahů.

V hlavní budově Filozofické fakulty UK v Praze 21. prosince 2023 útočník zastřelil 13 lidí, další osoba zemřela později v nemocnici. Útočník také zranil 25 lidí a nakonec se zastřelil.

Krátce před útokem na FF UK zabil v obci Hostouň svého otce a přibližně týden předtím náhodného muže s dítětem v Klánovickém lese na okraji Prahy. 

Nejnovější zprávy