Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Polsko zavádí kontroly vozidel na hranicích se Slovenskem

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Polsko zavádí kontroly vozidel na hranicích se Slovenskem

Jana Procházková

26. září 2023 4:13

Mateusz Morawiecki

Polsko bude na hraničních přechodech se Slovenskem kontrolovat přijíždějící vozidla. Oznámil to v pondělí polský premiér Mateusz Morawiecki. Informuje TVP World s odkazem na agenturu PAP.

"Nařídil jsem ministru vnitra, aby zavedl hraniční kontroly na polsko-slovenských hranicích pro minibusy, dodávky, osobní vozidla a autobusy, které mohou být podezřelé z přepravy nelegálních migrantů," řekl Morawiecki v pondělí v Kraśniku ve východním Polsku. 

Premiér zdůraznil, že nelegální migranti vstupovali do Polska takzvanou balkánskou cestou přes Maďarsko a Slovensko a upozornil, že mezi Polskem a Slovenskem neexistuje žádná hranice, protože obě země jsou součástí bezhraničního schengenského prostoru EU.

"Tuto hranici nekontrolujeme, ale nařídil jsem ministrovi vnitra, aby na této hranici zavedl kontroly... aby nás nikdo nemohl obvinit, že máme děravou hranici," uvedl Morawiecki.

"Musíme se rozhodnout, zda přijmeme dodatečná opatření na polsko-slovenské hranici, ale nejen tam, protože se snažíme analyzovat, jak může vypadat potenciální směr imigrace z (italského ostrova) Lampedusy," uvedl Müller s odkazem na středomořský ostrov, který tento měsíc řešil kritický příliv migrantů z afrických zemí – za čtyři dny tam připlulo přes 11 000 uprchlíků, což je skoro dvojnásobek tamních obyvatel.

Rozhodnutí chce podle Müllera nejprve Varšava projednat s okolními zeměmi, zejména se Slovenskem a Německem. Ohledně opatření na hranicích bude tento čtvrtek na okraj zasedání ministrů vnitra států Evropské unie kvůli migrační krizi jednat Kamiński se svou německou kolegyní Nancy Faeserovou. Ta o víkendu jednala s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem, podle kterého se další jednání uskuteční tento týden. Zatím se dohodli na tom, že němečtí policisté společně s českými budou moci dohlížet na migrační situaci už na české straně hranice.

Vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost (PiS) učinila z migrace ústřední téma své kampaně v nadcházejících volbách, kde se bude ucházet o třetí funkční období, poznamenala agentura Reuters. Otázky týkající se migrace se objeví iv referendu, které se bude 15. října konat spolu s hlasováním.

Slovensko se mezitím potýká s nárůstem nelegální migrace. Podle údajů slovenského ministerstva vnitra se počet nelegálních migrantů zadržených na území SR zvýšil oproti minulému roku devětkrát na 27 000.

Polsko loni v říjnu dokončilo 186 kilometrů dlouhou bariéru sestávající z pětimetrového ocelového plotu zakončeného žiletkovým drátem na své hranici s Běloruskem po zvýšeném migračním tlaku z této země, kdy se na polské území pokoušely tisíce migrantů. Letos v červnu přibyla na polsko-běloruské hraniční zdi elektronická bariéra, která obsahuje kamery, termovizní sledovací zařízení a senzory.

Nejnovější zprávy