Sršeň asijská v Česku: Experti našli hnízdo invazního druhu, proběhne likvidace
9. října 2023 13:38
V Česku se minulý týden poprvé potvrdil výskyt invazní sršně asijské, přičemž začalo pátrání po hnízdu s cílem jej zlikvidovat. Experti našli úkryt nepůvodního hmyzu, který představuje nebezpečí především pro včely, o víkendu.
V Plzni, kde lidé sršně spatřili, probíhal od pátku intenzivní terénní průzkum. V neděli nastal průlom. Díky trasovací metodě bylo nalezeno velké hnízdo v koruně stromu. "Po setmění proběhl ještě další průzkum okolí pomocí termovize, další hnízda již ale nalezena nebyla," sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Hasiči se dnes chystají hnízdo zlikvidovat. "Snahou bude získat informace o samotném hnízdě a biologii druhu v podmínkách České republiky. Uvedené podklady mohou být velmi cenné při řešení případných dalších problémů s těmito nezvanými hosty," doplnil Hladík.
Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Nebezpečná je hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi
Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě se objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Podle zkušeností ze zemí, kde jsou k dispozici dlouhodobé údaje (Portugalsko, Španělsko, Francie, Belgie), je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k jejímu trvalému usazení a k velmi obtížné likvidaci.