Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Sršeň asijská v Česku: Hasiči popsali, jak likvidovali hnízdo invazního druhu

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Sršeň asijská v Česku: Hasiči popsali, jak likvidovali hnízdo invazního druhu

Andrea Malá

10. října 2023 10:41

Hasiči zlikvidovali hnízdo sršně asijské v Plzni. (9.10.2023)

V Česku se minulý týden poprvé potvrdil výskyt invazní sršně asijské, přičemž začalo pátrání po hnízdu s cílem jej zlikvidovat. Nalezeno bylo v neděli, v pondělí následovala jeho likvidace. Na starost ji měli hasiči. 

Hasiči z plzeňské stanice Střed spolupracovali na odstranění hnízda z koruny stromu s pracovníky Agentury ochrany přírody a Západočeského muzea. 

"Povaha terénu komplikovala ustavení výškové techniky, navíc dosti silně pršelo. Sršně jsme zlikvidovali kontaktním insekticidem a následně jsme hnízdo odřízli i s částí větve a předali pracovníkům Západočeského muzea. Při našem zásahu se hmyz choval stejně jako sršeň obecná, čili nevykazoval zvýšenou agresivitu," uvedli hasiči.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Nebezpečná je hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi

Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě se objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Podle zkušeností ze zemí, kde jsou k dispozici dlouhodobé údaje (Portugalsko, Španělsko, Francie, Belgie), je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k jejímu trvalému usazení a k velmi obtížné likvidaci. 

Nejnovější zprávy