Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Úsporný balíček prošel, poslanci ho vládě schválili. Jak se dotkne našich peněženek?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Úsporný balíček prošel, poslanci ho vládě schválili. Jak se dotkne našich peněženek?

Andrea Malá

13. října 2023 13:33

Poslanecká sněmovna ČR

Poslanci dnes konečně odsouhlasili konsolidační balíček, který má zlepšit kondici českých veřejných financí. Hlasování se konalo v pevně stanoveném čase od pátečních 11 hodin. 

Kde se budou hledat úspory a další příjmy?

Ministerstvo financí uvádí, že úspory se budou hledat zejména u národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Zvýšit se však mají i příjmy, poroste spotřební daň z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zruší se vybrané daňové výjimky, zavede se nemocenské pojištění a zvýší se daň z příjmů právnických osob na 21 procent.

Jak se hlasovalo? 

Balíček se začal projednávat v červenci, první čtení tehdy poslancům zabralo 27 hodin. V září proběhlo druhé čtení, které bylo o deset hodin kratší. Ještě ve stejném měsíci začalo schvalování ve třetím čtení, v souladu s jednacím řádem probíhalo vždy jen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin. 

Zákonodárci ve středu přes odpor opozičních hnutí hlasováním pevně stanovili čas finální hlasování na páteční 11. hodinu. Pro schválení balíčku dnes hlasovalo 107 poslanců vládního tábora a také nezařazený Ivo Vondrák. Proti byli zástupci opozičních hnutí ANO a SPD. 

Nejnovější zprávy