Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Vědci jsou na stopě revolučnímu objevu. Může výrazně snížit úmrtnost

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Vědci jsou na stopě revolučnímu objevu. Může výrazně snížit úmrtnost

Lenka Kučerová

10. dubna 2024 21:42

Lékaři, ilustrační fotografie.

Podle nové studie mají některé bakterie v trávicím traktu schopnost odbourávat cholesterol, což může chránit před srdečními chorobami. Informuje o tom článek zveřejněný na portálu Live Science.

Vysoká rozmanitost bakterií ve střevním mikrobiomu je spojována se sníženým výskytem srdečně-cévních onemocnění. Předchozí výzkumy naznačovaly, že mikrobiom žaludku lidí trpících aterosklerózou a jinými srdečními chorobami se liší od mikrobiomu zdravých jedinců.

Vědci se domnívali, že to může být způsobeno enzymem IsmA, který vytvářejí některé bakterie a který je schopen rozkládat cholesterol. Lidé, jejichž střevní bakterie produkovaly enzym IsmA, měli nižší hladinu cholesterolu v krvi než ti, jejichž bakterie tento enzym neměly. Avšak nebylo jasné, které bakterie tento enzym produkují.

Studie publikovaná 2. dubna v časopise Cell ukázala, že bakterie rodu Oscillibacter mají schopnost odbourávat cholesterol. Lidé s vyšším množstvím těchto bakterií měli nižší hladinu cholesterolu než ti s menším množstvím těchto bakterií.

Vědci analyzovali vzorky stolice a zaměřili se na mikrobiální DNA a metabolity vznikající při metabolizaci cholesterolu. Poté porovnali výsledky s ukazateli zdraví, jako je hladina cholesterolu v krvi a hladina triglyceridů.

Výzkumný tým použil algoritmus strojového učení k předpovídání vlastností genů kódujících proteiny, které se pravděpodobně podílejí na metabolizaci cholesterolu. Tím získali informace o genech, které pravděpodobně metabolizují cholesterol.

Autoři studie uvádějí, že teoreticky by bylo možné upravit střevní mikrobiom tak, aby byla zvýšena schopnost odbourávat cholesterol.
 

Nejnovější zprávy