Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. dubna 2024

Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc

Česko zasáhlo zemětřesení o síle téměř 4 stupňů! Epicentrum bylo na Písecku

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Česko zasáhlo zemětřesení o síle téměř 4 stupňů! Epicentrum bylo na Písecku

Andrea Malá

7. března 2024 13:55

Zemětřesení na Písecku zachytily přístroje. (7.3.2024)

Česko zasáhlo ve čtvrtek před polednem zemětřesení o síle téměř čtyř stupňů, jehož epicentrum bylo v jižních Čechách. Otřesy ale lidé zaznamenali i ve středních či západních Čechách. Žádné škody hlášeny nejsou. 

Geofyzikální ústav AV ČR na facebooku uvedl, že dnes v 11:41 vzniklo u Mirotic na Písecku v jižních Čechách zemětřesení s magnitudem 3,9 stupně. "Bylo pocítěno v širokém okolí až po Šumavu. Hloubku odhadujeme na 18 km," sdělili odborníci. Na zemětřesení upozornilo i Evropské středomořské seismologické centrum. 

Ústav zároveň požádal lidi, kteří pocítili otřesy, aby vyplnili tzv. makroseismický dotazník. Zmínili rovněž mapu míst, na nichž byly pozorovány účinky otřesů. Hlášení dorazila také ze západních či středních Čech.

Nejaktivnější seismickou oblastí v Česku je Chebsko. Zemětřesení jsou tam sice častá, ale naštěstí se drobí spíše do zemětřesných rojů, při kterých se tlaky uvolňují postupně po menších otřesech, nikoliv jednorázově jako při silném zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. To už praskaly zdi, padaly komíny a rozbíjelo se nádobí.

Nejnovější zprávy