Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 12. prosince 2023

Svátek slaví Simona, zítra Lucie

Masivní zemětřesení srovnalo v Afghánistánu několik vesnic se zemí. Mrtvých mohou být stovky, zraněných tisíce

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Masivní zemětřesení srovnalo v Afghánistánu několik vesnic se zemí. Mrtvých mohou být stovky, zraněných tisíce

Lenka Kučerová

7. října 2023 21:53

Ilustrační foto

Počet obětí silného zemětřesení, které dnes udeřilo na západě Afghánistánu, zůstává stále nejistý. Dosud bylo potvrzeno několik desítek mrtvých a stovky zraněných. Podle OSN ale zemětřesení, které postihlo oblast Herát na západě země, může mít až stovky mtrvých.

Zprávy o počtu obětí se liší v závislosti na zdroji. Původní odhady hovořily o minimálně 14 mrtvých a téměř osmdesáti zraněných, ale tato čísla se nadále zvyšují, protože v důsledku ničivého otřesu jsou pod troskami budov další oběti.

Některé vesnice byly zcela zničeny a odhaduje se, že v některých z nich žilo až tisíce lidí. Přesné počty obětí zatím nejsou známy, ale úřady podle BBC hovoří o 120 mrtvých a tisícovce zraněných.

OSN se ale obává, že počet mrtvých by mohl být výrazně vyšší. Zemětřesení způsobilo rozsáhlé škody v postižených oblastech, s množstvím zbořených budov a hromadami sutin, pod kterými se pravděpodobně nachází oběti.

Obyvatelé, kteří přežili, opustili své domy a vydali se na ulice s obavami ze zřícení dalších staveb.

Zemětřesení bylo cítit i v sousedním Íránu, ačkoli hlavní dopady byly v Afghánistánu, zejména v provincii Herát. Zprávy o dalších otřesech z této oblasti stále přicházejí, což obavy jen zvyšuje.

Místní úřady společně s mezinárodními organizacemi nyní pracují na poskytování pomoci postiženým a hledání dalších obětí pod troskami. 

Nejnovější zprávy