Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Co napáchal covid? Vědci zjistili, jak hluboko se lidstvo propadlo

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Co napáchal covid? Vědci zjistili, jak hluboko se lidstvo propadlo

Lenka Kučerová

31. května 2024 18:10

Ilustrační fotografie

Pandemie COVID-19 z let 2019 až 2021 snížila celosvětovou průměrnou délku života téměř o dva roky, což vymazalo zhruba deset let pokroku v této oblasti, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) podle agentury AFP.

Generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus zdůraznil, že výsledky výroční zprávy WHO poukazují na nutnost jednání o celosvětových pandemických protokolech. Ačkoli páteční jednání v Ženevě nedospěla k dohodě, Tedros je nepovažuje za neúspěch, ale za příležitost k posílení dalšího společného postupu.

Podle výroční zprávy WHO se průměrná délka života zkrátila o 1,8 roku na 71,4 roku, což je úroveň z roku 2012. Délka života prožitá ve zdraví se zkrátila o 1,5 roku na 61,9 roku, což také odpovídá úrovni z roku 2012.

Tyto výsledky představují výraznější pokles než studie publikovaná v lednu odborným časopisem Lancet, která uváděla zkrácení průměrné délky života o 1,6 roku. Autoři této studie označili dopad pandemie COVID-19 na průměrnou délku života za nejvážnější za posledních 50 let. Studie odhadla, že COVID-19 a výpadky zdravotní péče způsobené pandemií vedly v letech 2020 a 2021 k 15,9 milionu nadměrných úmrtí.

Zpráva WHO také uvádí, že průměrná délka života se ve světě nesnížila stejně. V Severní a Jižní Americe a v jihovýchodní Asii, tedy v nejvíce postižených oblastech, klesla průměrná délka života přibližně o tři roky. V západní části Tichého oceánu, kde pandemie měla nejmenší dopad, se průměrná délka života zkrátila jen o 0,1 roku. 

Nejnovější zprávy