Covid není ani zdaleka minulostí! Přichází zákeřná varianta XEC!
20. září 2024 8:59
Nová subvarianta koronaviru SARS-CoV-2, označená jako XEC, se nyní rychle šíří v Evropě, Severní Americe a Asii a mohla by se stát dominantní během několika týdnů. Informoval o tom server BBC.
XEC je jednou z mutací omikronu, který zůstává dlouhodobě dominantní variantou. Momentálně je nejrozšířenější subvarianta KP.3.1.1, avšak očekává se, že XEC ji v příštích týdnech či měsících nahradí.
Poprvé byl XEC detekován koncem června v indickém státě Maháráštra, a krátce poté byl zaznamenán i v Evropě – nejdříve v Německu, následně v Dánsku a ve Velké Británii.
Podle deníku The Independent byla přítomnost XEC zjištěna ve více než 500 vzorcích ze 27 zemí, včetně Norska, Lucemburska, Ukrajiny, Portugalska a Číny.
Odborníci upozorňují, že XEC obsahuje několik nových mutací, které by mohly usnadnit jeho šíření během podzimu, ale dostupné vakcíny by měly stále poskytovat ochranu proti vážnému průběhu nemoci.
Příznaky infekce variantou XEC jsou podobné jako u předchozích variant – zvýšená teplota, bolest v krku, kašel, ztráta čichu, ztráta chuti k jídlu, průjem a nevolnost.
COVID-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus patří do skupiny koronavirů, které mohou způsobovat respirační onemocnění. COVID-19 se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan a od té doby se rozšířil do celého světa, čímž způsobil globální pandemii.
Příznaky nemoci COVID-19 mohou zahrnovat respirační symptomy, jako je kašel, dušnost nebo potíže s dýcháním či bolest v krku. Mezi další příznaky patří horečka nebo zimnice, únava, bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy a střevní či žaludeční potíže.
Mezi další možné příznaky patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo zvracení, ztráta chuti nebo čichu, ucpaný nos, těžká dušnost nebo potíže s dýcháním, bolest nebo tlak na hrudi, zmatenost nebo neschopnost probudit se a modré nebo šedé rty nebo obličej.
COVID-19 se šíří především kapénkovou infekcí, když infikovaná osoba kašle, kýchá nebo mluví. Může se také přenášet dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem obličeje.
Dlouhodobě se jako prevence před nákazou doporučuje dodržovat soubor opatření, zahrnující časté mytí rukou mýdlem a vodou, používání dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu, nošení ochrany obličeje masky v oblastech s vysokým rizikem nákazy a dodržování sociálního distancování.