Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Karel Schwarzenberg (†85): Poslední rozloučení s knížetem získává jasné obrysy!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel Schwarzenberg (†85): Poslední rozloučení s knížetem získává jasné obrysy!

Andrea Malá

14. listopadu 2023 9:33

Karel Schwarzenberg

Česko se o víkendu vyrovnávalo s úmrtím Karla Schwarzenberga, stát by se mohl zapojit do organizace posledního rozloučení. V médiích se začínají objevovat první informace o tom, jak bude smuteční obřad vypadat. 

Poslední rozloučení bude mít zřejmě dvě části, přičemž tou druhou by měl být pohřeb v rodinném kruhu na zámku Orlík nad Vltavou. V rodinné hrobce v tamním parku by měl být kníže pochován.

Jak uvedlo Právo, veřejnost zřejmě bude mít možnost se rozloučit se Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Jednání s pozůstalými potvrdil mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. Proběhnout by nejspíš měla zádušní mše. Účast státu na posledním rozloučení je zatím předmětem debat a spekulací. 

Kníže byl příslušníkem české větve rodu Schwarzenbergů, která se v jeho deseti letech uchýlila po komunistickém převratu do emigrace v sousedním Rakousku. Schwarzenberg se vrátil domů až po sametové revoluci, kdy se z něj stal vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla. 

Sám se v politice začal angažovat až v novém tisíciletí. Nejprve byl senátorem, později poslancem, přičemž jeho mandát skončil až na podzim před dvěma lety, kdy definitivně odešel do důchodu. 

Předtím byl dvakrát ministrem zahraničí ve vládách Mirka Topolánka (2007 až 2009) a Petra Nečase (2010 až 2013), v druhém případě zastával i post místopředsedy vlády. V roce 2013 prohrál ve druhém kole přímé prezidentské volby s Milošem Zemanem. 

Schwarzenbergovi byl letos v říjnu propůjčen Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky, který převzal na Pražském hradě jeho syn. V uplynulých dnech byl kníže kvůli zdravotním problémům letecky transportován do nemocnice ve Vídni.

Nejnovější zprávy