Led na Měsíci? Vědci odhalili pravděpodobné tajemství jeho vzniku
19. září 2023 3:57
Nová studie vědce Shuai Li z University of Hawaii v Manoa ukazuje, že vlny elektronů přicházející ze Země a Slunce přispívají k tvorbě zmrzlé vody na povrchu Měsíce.
Tyto elektrony dopadají na Měsíc, když prochází magnetickým ohonem Země, který naše planeta zanechává při pohybu vesmírem, uvádí Sciencealert.
Uvnitř ohonu je vrstva plazmatu sestávající z vysoce nabitých elektronů a iontů pocházejících ze zemské atmosféry a záření ze slunečního větru.
Planetární vědec Shuai Li z University of Hawaii at Manoa říká, že když je Měsíc mimo magnetotail, měsíční povrch je „bombardován“ slunečním větrem.
"Ve slunečním větru uvnitř ocasu nejsou téměř žádné protony a očekává se, že tvorba vody klesne téměř na nulu," říká.
Dřívější studie se domnívaly, že vodíkové ionty ze slunečního větru přispívají k tvorbě vody na Měsíci. Nová analýza však ukazuje, že voda vzniká i za přítomnosti elektronů, když je měsíční povrch uvnitř magnetotailu, což je opačný případ než při působení slunečního větru. Tento proces zahrnuje reakci vysokoenergetických elektronů s měsíční půdou, která uvolňuje zachycený vodík, z něhož se může tvořit voda.
"Mohou existovat další formační procesy nebo nové zdroje vody v magnetotailu, které přímo nesouvisejí s implantací protonů slunečního větru," dodává Lee .
K tomu, abychom to zjistili podrobněji, budou zapotřebí další pozorování a experimenty na měsíčním povrchu.
"Celkově tento objev naznačuje, že matka Země je úzce spojena se svým měsícem mnoha neznámými způsoby," vysvětluje Lee.