V USA transplantovali prasečí srdce osmapadesátiletému muži
24. září 2023 6:56
Chirurgové v USA provedli revoluční transplantaci srdce z prasete muži, aby mu prodloužili život. Tento inovativní lékařský zákrok se uskutečnil u 58letého veterána námořnictva Lawrence Faucetta. Tímto se stal druhým člověkem na světě, který podstoupil takovýto experiment, jak informuje server Medicalxpress.
Pouhé dva dny po revoluční transplantaci prasečího srdce Lawrence Faucett začal vtipkovat a dokonce se dokázal posadit na židli. Podle týmu lékařů z Marylandské univerzity, kteří provedli tento odvážný zákrok, byl Faucett v předchozím stavu na pokraji smrti kvůli selhání srdce. Bohužel, kvůli dalším zdravotním problémům nebylo možné provést transplantaci lidského srdce.
"Budu se držet na živu zuby nehty, budu bojovat o každý nádech, který se mi podaří vydechnout," říká Lawrence Faucett.
Přestože příštích několik týdnů bude klíčových, lékaři byli potěšeni reakcí pacienta na neobvyklou transplantaci.
"Víš, já jen kývnu hlavou - jak můžu mluvit s někým, kdo má prasečí srdce?" - vtipkuje doktor Bartley Griffith, který transplantaci provedl.
Tým lékařů z Marylandu již v minulosti provedl první geneticky modifikovanou transplantaci prasečího srdce na světě u pacienta jménem David Bennett, který bohužel přežil pouhé dva měsíce.
V USA existuje rozsáhlý nedostatek lidských orgánů pro transplantace. I když loni proběhlo více než 4100 transplantací srdce, nabídka orgánů je natolik omezená, že operace jsou obvykle nabízeny pouze pacientům s největší šancí na dlouhodobé přežití.
Pokusy o transplantaci orgánů ze zvířat na lidi selhávaly po celá desetiletí, protože lidský imunitní systém rychle reagoval proti cizí tkáni. Nyní se vědci pokoušejí znovu tím, že geneticky modifikují prasata tak, aby jejich orgány byly bližší lidským.
V nedávné době vědci v jiných nemocnicích testovali prasečí ledviny a srdce v lidských tělech od dárců, doufajíce, že získají dostatek zkušeností pro zahájení formálního výzkumu tzv. xenograftů.
Aby mohl tým lékařů v Marylandu provést operaci na Lawrence Faucettovi, museli získat speciální povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Lékaři podali do FDA 300stránkový dokument popisující samotný zákrok.
Lékaři zdůraznili, že i přes neúspěch prvního pacienta se rozhodli pokračovat, protože získali cenné zkušenosti a věří, že mohou tento způsob léčby znovu zkoušet.
Lawrenceova manželka v prohlášení napsala: "Nemáme žádná očekávání kromě naděje, že spolu budeme mít více času. Alespoň čas sedět na verandě a pít spolu kávu."
Po loňské transplantaci se výzkumný tým lékařů začal zabývat detekcí prasečího viru, který se ukázal být přítomný v srdci zvířete. Díky této zkušenosti vylepšili své testy na odhalení skrytých virů, což by mohlo být klíčové pro budoucí úspěchy v oblasti xenotransplantací.
TIP EXTRASIMO.cz
Co s vaším tělem dělá káva? Vědci se zaměřili na ožehavou otázku
Po operaci provedli výzkumníci také úpravy v léčbě pacienta. Lawrence Faucett, ač trpěl konečným srdečním selháním, byl v lepším stavu než předchozí pacient, který podstoupil podobný zákrok.
V tuto chvíli pracuje Faucettovo nové prasečí srdce dobře a bez potřeby jakýchkoli externích zařízení, jak informovala nemocnice. Doktor Muhammad Mohiuddin, specialista na xenotransplantace z Marylandské univerzity, sdílel svůj úžas nad fungováním prasečího srdce v lidském těle.
Nicméně zdůraznil, že není možné předpovídat budoucnost. "Budeme brát každý den jako vítězství a postupovat dál," dodal.
Prasečí srdce, poskytnuté společností Revivicor z Blacksburgu ve Virginii bylo geneticky upraveno s 10 modifikacemi, které eliminují některé prasečí geny a přidávají lidské geny, aby bylo pro lidský imunitní systém snadněji akceptovatelné.