Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Vzpomínka na Schwarzenberga (†85) v europarlamentu: Byl to velký Evropan!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Vzpomínka na Schwarzenberga (†85) v europarlamentu: Byl to velký Evropan!

Andrea Malá

20. listopadu 2023 21:34

Karel Schwarzenberg

Na zesnulého Karla Schwarzenberga se dnes vzpomínalo v Evropském parlamentu. Šéfka unijního zákonodárného sboru Roberta Metsolaová jej označila za velkého Evropana, který byl oddaný demokracii a veřejné službě. 

"Je mou smutnou povinností připomenout smrt Karla Schwarzenberga, velkého Evropana a brilantního českého státníka. Karla Schwarzenberga není potřeba představovat. Po revoluci byl dvakrát ministrem zahraničí, byl blízkým poradcem někdejšího prezidenta Václava Havla. Svůj život zasvětil veřejné službě a stavění mostů mezi těmi, kteří se neshodli. Hrál zásadní roli v budování moderní české demokracie," řekla Metsolaová ve svém projevu.

Kníže byl příslušníkem české větve rodu Schwarzenbergů, která se v jeho deseti letech uchýlila po komunistickém převratu do emigrace v sousedním Rakousku. Schwarzenberg se vrátil domů až po sametové revoluci, kdy se z něj stal vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla. 

Sám se v politice začal angažovat až v novém tisíciletí. Nejprve byl senátorem, později poslancem, přičemž jeho mandát skončil až na podzim před dvěma lety, kdy definitivně odešel do důchodu. 

Předtím byl dvakrát ministrem zahraničí ve vládách Mirka Topolánka (2007 až 2009) a Petra Nečase (2010 až 2013), v druhém případě zastával i post místopředsedy vlády. V roce 2013 prohrál ve druhém kole přímé prezidentské volby s Milošem Zemanem. 

Nejnovější zprávy